Pavel Kopecký: Evropu obchází strašidlo demokracie

08.02.2017 7:35 | Zprávy

Pavel Kopecký komentuje hru na schovávanou, kterou rozehrála s občany vládní kolice se zákonem o obecném referendu a všímá si, že "normalizace po bruselsku" nemusí soudruhům vyjít dokonce ani u nás

Pavel Kopecký: Evropu obchází strašidlo demokracie
Foto: psp.cz
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

Po nizozemském zablokování asociační smlouvy s pučistickou ukrajinskou vládou, ale především po Brexitu (o italském referendu, které způsobilo pád bruselské spojky, premiéra Renziho, ani nemluvě), je lidové hlasování ve státech pod bruselskou diktaturou postaveno mimo hru. Už žádné referendum o jakékoli podstatné otázce!, volají bruselské mocenské špičky, zvláště ty nevolené z "evropské vlády" (Evropská komise). Není lepší příklad, jak má nadále fungovat hra na demokracii v evropském vězení národů:

Bruselské "politbyro" učiní za hloupý a nevděčný lid všechna důležitá rozhodnutí - a jeho protektoři v jednotlivých zemích (takzvané vlády s formálně demokratickým mandátem) rozhodnutí pouze aplikují na místní poměry. Pokud jde právě o to prokleté referendum je česká vláda opět na špici - stejně jako pokud jde o cenzuru (viz Chovancův normalizační Ůřad pro tisk a informace).

Minulý týden vládní koalice otevřeně přiznala, že v tomto volebním období se v parlamentu na hlasování o zákonu o referendu již nenajde dost času. Tato důležitá vládní priorita jde prostě do trezoru. Je ovšem otázka, není-li to vlastně dobře. Vzhledem k tomu, že návrh, který připravil politický nebožtík Jiří Dienstbier, byl jen cynickou parodií na skutečné lidové rozhodování, "obou není žádná škoda" (Dienstbiera i zákona), jak říkal Švejk.

Czexit vyloučen ze hry

V březnu tomu bude již rok, kdy zmrzačený zákon projednala poprvé poslanecká sněmovna. Do parlamentu tehdy přišel i prezident Zeman, jenž upozornil na to, že vládní návrh je absurdní, pokud neumožňuje lidové hlasování o předlohách zákonů ani o mezinárodních závazcích České republiky. Tím totiž vláda občanům zakázala případné referendum o vystoupení z EU - takřečený Czexit.

Ale nejen to. Celý zákon byl jen přezíravým výsměchem občanům - tak, aby se ústava (a vládní prohlášení) nažrala, ale diktatura zůstala celá. Aby se vůbec mohlo referendum konat, museli by občané nejprve nasbírat 250.000 podpisů (pro kandidaturu na nejvyšší post ve státě jich stačí pětkrát méně!) - a potom by se mohli pustit do lítého boje třeba o barvu autobusových zastávek. O ničem důležitějším totiž takto koncipovaný zákon hlasovat neumožňuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Kopecký , PS , referendum , vláda , Protiproud

autor: PV

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.