Pavla Pejšová: Válka na Ukrajině se dotýká nás všech

05.03.2022 18:22 | Tisková zpráva

S každým dalším dnem se ukazuje, že válka na Ukrajině nebude mít krátkého trvání. Vlna solidarity a ochoty pomoci plní prostor českých médií i sociálních sítí. Profesionálové nabízejí podporu při řešení nečekaných situací. A také upozorňují na důležitost sdílení, vzájemné podpory i na nalezení chvil klidu a odpočinku.

Pavla Pejšová: Válka na Ukrajině se dotýká nás všech
Foto: pixabay.com
Popisek: naděje - zoufalství - ilustrační foto

O pomoc a podporu se můžete obrátit na jednu z mnoha linek krizové pomoci. Situace klade nečekané nároky na řadu profesí i běžných obyvatel. Jak mluvit o válce s dětmi? Jak zajistit, aby dostaly dobré informace? Jak pomoci seniorům vyrovnat se s tíživými vzpomínkami, které se jim vynořují ve chvílích, kdy v televizi vidí ruské tanky jezdit po ulicích? To jsou některé z otázek, se kterými se volající nyní obracejí na krizové linky důvěry.

V hovorech je znát velké vyčerpání obyvatel uplynulým obdobím pandemie. „Je to z Covidu rovnou do války,” říká vedoucí Pražské linky důvěry a místopředsedkyně ČAPLD (České asociace pracovišť linek důvěry) Jitka Gryga Medřická a pokračuje: „V telefonátech zaznamenáváme především strach z 3. světové války a použití jaderných zbraní, strach z budoucnosti, ze smrti.“

Nejistota, a z ní plynoucí úzkost a obavy, dopadá ve zvýšené míře také na matky menších dětí. Obávají se, že jejich muži budou odvedeni do války a ony zůstanou v péči o děti samy, bez informací jak a kam se případně s dětmi schovat. „Telefonáty matek malých dětí nyní tvoří téměř polovinu všech našich hovorů, to je velmi neobvyklý trend. Míra bezmoci vůči hrozbě atomového útoku je v pozici rodiče malého dítěte neúnosná,” objasňuje vedoucí Linky první psychické pomoci Lucie Hermánková.

Na linkách důvěry získávají podporu i vyčerpaní profesionálové, kteří jsou vystaveni další náročné situaci - učitelé ve škole se snaží nejen dohánět učivo, ale také mluvit s dětmi o válce, poskytovat podporu dětem, které to téma děsí, i řešit náročné situace ve třídách, kde národní příslušnost rozděluje dřívější kamarády. „Volají nám zdravotní sestry i učitelky, že už je toho příliš, tlak v práci je nezvladatelný”, říká vedoucí Linky důvěry SOS Zlín, Irena Majtnerová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Kdo vlastně vládl v USA?

13:57 Zbyněk Fiala: Kdo vlastně vládl v USA?

Američané jsou zděšeni nahrávkami z vyšetření mentálního stavu prezidenta Joe Bidena roku 2023, kter…