Peter Kokavec: Rok 2012, šedá vize budoucnosti

03.01.2012 18:52

V prvních dnech nového roku není ničím výjimečným zahledět se do budoucnosti. Je také velmi pravděpodobné, že u velké části obyvatel ČR tento výhled nebude nijak oslnivý.

Peter Kokavec: Rok 2012, šedá vize budoucnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stop vládě

Českou společností totiž stále více prorůstají nálady jako nejistota a obavy. Tento nepříznivý stav dokládají výzkumy veřejného mínění, zvláště ty opakované, na kterých lze tuto negativní tendenci spolehlivě vypozorovat. V této souvislosti přináší výzkum agentury STEM zjištění, že s tím, že se situace v ČR všeobecně vyvíjí správním směrem, souhlasí pouhých 13% obyvatel...

Podle 37% lidí vývoj aktuálně nesměřuje nikam a až polovina Čechů se domnívá, že se vývoj v ČR ubírá ve všeobecnosti špatným směrem. Když sledujeme vývoj těchto názorů za poslední rok, musíme konstatovat vzestupnou tendenci negativních hodnocení. Obyvatelé hodnotili rovněž své pocity, se kterými očekávají následujících 12 měsíců. Do budoucna se s nadějí dívá pouhých 16%. Tento výsledek je nejhorším za posledních patnáct let, od kdy tento postoj agentura STEM zkoumá. Pro velkou většinu lidí znamená výhled na příští rok obavy a nejistotu.

Po letošním Silvestru zveřejněný výzkum agentury Median pro MF Dnes konstatuje, že se o snížení své životní úrovně obává až 85% lidí. Pozoruhodné je, že strach roste i v domácnostech s příjmem více než 40 tisíc Kč měsíčně, kde ho nyní pociťuje osm z deseti dospělých členů. Obavy ze zdražování zboží a služeb má aktuálně téměř devět z deseti obyvatel. Nutno dodat, že po zvýšení sazby DPH na potraviny, dopravu či léky vzrostou, dle propočtu ministerstva financí, náklady průměrné české domácnosti o 255 Kč měsíčně. Dalším důležitým faktorem je ztráta zaměstnání a příjmu. Strach ze ztráty zaměstnání mají téměř dvě třetiny dospělé populace. Průzkum Hospodářské komory mezi firmami působícími v ČR v souvislosti s tímto konstatuje, že propouštění zaměstnanců chystá téměř pětina firem. Necelá třetina firem zatím neví, jak se bude jejich personální politika vyvíjet, protože je pro ně ekonomický vývoj nejistý. Necelá polovina ze 774 dotázaných firem tvrdí, že se počet jejich zaměstnanců v roce 2012 nezmění. Nábor nových zaměstnanců plánuje 9% firem.

Co se týče mezd, tady většina firem (64%) předpokládá zachování stejné úrovně z loňského roku. Zvýšení mezd deklaruje jen 15% firem a drtivá většina z nich zvedne mzdy maximálně o 5%. Tedy jejich zaměstnanci si v souvislosti se zvýšením sazby DPH na potraviny, dopravu či léky a dalším předpokládaným růstem výdajů v roce 2012 přesto nijak nepolepší.

Publikováno se svolením vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vasevec.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Po volbách v Ruské federaci

19:53 Jan Campbell: Po volbách v Ruské federaci

Volby do Státní Dumy (SD) proběhly poprvé v historii Ruské federace a po změně Ústavy RF během tří …