Petice: Spravedlnost pro Bečvu

28.12.2020 19:09

V září otrávil řeku Bečvu kyanid. I když se pachatele podaří najít, naše zákony ho neumožňují adekvátně potrestat. Potřebujeme lepší zákony, jinak se havárie jako tato budou opakovat!

Petice: Spravedlnost pro Bečvu
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

My níže podepsaní jsme znepokojení tím, jak jednoduše je možné v Česku otrávit desítky kilometrů řeky, jak dlouho se hledá viník. Znepokojeni jsme také závažnými nedostatky kontroly nakládání s nebezpečnými látkami a nedostatky kontroly stavu našich řek.

Za velmi problematické vidíme také to, že případný viník takové katastrofy nemůže být přinucen nahradit jím způsobenou ekologickou újmu, protože pro to česká legislativa nemá příslušný předpis.

Ve jménu spravedlnosti pro řeku Bečvu s celým navázaným ekosystémem, lidmi žijícími v jejím okolí a všemi dalšími částmi naší přírody, které trpí nakládáním s nebezpečnými látkami, žádáme touto peticí o následující:

1) Zvýšení kontroly a regulace nakládání s nebezpečnými látkami

Firmy, které s nebezpečnými látkami nakládají, musí podléhat větší kontrole, musí evidovat a veřejnosti poskytovat informace o oběhu a využívání nebezpečných látek a musí lépe a podrobněji evidovat vypouštění nebezpečných látek do prostředí. Požadujeme také zavedení dlouhodobého kontinuálního měření kvality řek u provozů, které nakládají s nebezpečnými látkami.

2) Zlepšení krizového řízení v případě havárií

Rybáři a další dobrovolníci, kteří vypomáhali lovit mrtvé ryby z otrávené Bečvy, nebyli včas informováni o tom, jaké chemikálie ve vodě jsou a jaké nebezpečí jim hrozí. Jedovaté látky tak mohly ohrozit i jejich zdraví. Potřebujeme zlepšit kompetence krizového řízení u průmysových havárií, zrychlit testy obsahu škodlivých látek a informovanost obyvatelstva. V ideálním případě by k haváriím nemělo docházet, ale pokud už k nim dojde, je rychlá a otevřená informovanost občanů naprosto zásadní.

3) Úpravu zákonů tak, aby bylo možné po pachateli vymáhat ekologickou újmu

Škody na hodnotě biotopů řeky Bečvy při její otravě byly nedozírné a odhadují se na desítky milionů korun. Český právní řád předpokládá v § 27 zákona 17/1992 Sb. o životním prostředí, že pachateli může být uložena povinnost nahradit ekologickou újmu v penězích, pokud není možná jiná náhrada. Příslušný předpis, který by určil způsob výpočtu náhrady, však dodnes nevznikl. Vyzýváme k tomu, aby takový předpis byl urychleně zpracován a přijat.

Petici můžete podepsat ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…