Petice proti oficiálnímu Českému postoji vůči protiruským sankcím

1. 9. 2014 16:00

V posledních dnech v Bruselu proběhlo jednání představitelů států Evropské Unie o nadcházejícím postoji Unie vůči Rusku, zavádění sankcí a o „Mírovém plánu“ Petra Porošenka, prezidenta Ukrajiny.

Petice proti oficiálnímu Českému postoji vůči protiruským sankcím
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

V politickém dialogu měla reprezentace České republiky vůči zavádění nových ekonomických sankcí vůči putinistickému Rusku (s cílem zastavit ruskou ofenzívu na východě Ukrajiny) výhrady, nepodepsala těmto sankcím „bianco šek“ a EU navrhovaný postup v jeho podobě z posledního jednání nepodporuje.

Dne 31.8.2014 se premiér Bohuslav Sobotka k tomuto jednání vyjádřil  v  tisku. Prohlásil, že neshledává sankce jako účinné řešení, a dále se kriticky vyjádřil k  Porošenkovu plánu na připojení Ukrajiny k NATO a EU, což považuje za překážku jednání o smíru. Další výhradou byla skutečnost, že nebyl seznámen s ucelenou podobou plánovaných sankcí. Dále ovšem uvádí, že je otevřen dalšímu jednání o akcích Evropy zaměřených proti ruské expanzi.

My, zde podepsaní, ovšem míníme, že při jednání s vojensky expandujícím Ruskem není času nazbyt, a jestli máme opravdu zaujmout postoj, který efektivně Rusko zastaví, nesmíme takto váhat. Jednáním naší reprezentace v Bruselu bylo efektivní uplatnění sankcí a realizace Porošenkova „Mírového plánu“ oddáleno. To ovšem je pouze ve prospěch okupujícího Ruska, a my, zde podepsaní, proto žádáme o okamžitou změnu Českého postoje vůči novému zavádění sankcí Evropskou Unií vůči Rusku.

Našim cílem je, aby při nejbližší příležitosti česká reprezentace změnila svůj postoj do podoby, podle které bude Česká republika plně otevřena zavedení jakýchkoli Evropských sankcí vůči Rusku a dále bude plně podporovat realizaci „Mírového plánu“ ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

Petici můžete podepsat zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: petice, ParlamentniListy.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Němečtí vědci podporují lockdown

16:16 Richard Seemann: Němečtí vědci podporují lockdown

Vzhledem k infekční situaci se Institut Roberta Kocha vyslovil ve prospěch zpřísnění blokády v Němec…