Petice za ochranu před sexuálními útoky

11.07.2014 10:33

Místo aby bránila ohrožené studentky, policie na ně přehazuje zodpovědnost za sexuální útoky.

Petice za ochranu před sexuálními útoky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sex. Ilustrační fotografie.

Jsme nepříjemně překvapeni a šokováni výroky, kterými policejní mluvčí Tomáš Hulan v minulých dnech bagatelizoval situaci kolem sexuálních útoku na studentky u koleje Hvězda. Ve článcích pro server Lidovky.cz prohlásil mimo jiné toto: „„Musíme si uvědomit, že nedisponujeme takovým množstvím policistů, abychom mohli mít v Praze v každé ulici jednoho. Nesmíme opomenout osobní odpovědnost jedince,“ odvětil Hulan.“

Sexuální napadení a pokusy o znásilnění patří mezi ty trestné činy, které jejich oběti často kvůli nezanedbatelnému společenskému stigmatu i necitlivému přístupu příslušných orgánů nehlásí. Stejně tak se jedná o takové trestné činy, u kterých je v českém prostředí stále kladen nepřiměřený důraz na osobní odpovědnost oběti. (více rovněž ve studii Sexuální násilí. Proč se nikdo neptá? Výroky policejního mluvčího Hulana k tomu, aby se situace nejen kolem koleje Hvězda, ale kolem sexuálních útoků obecně, nijak nepřispívají ke zlepšení situace, ba naopak jen potvrzují onen nepřiměřený důraz na osobní odpovědnost oběti.

Prvořadým úkolem policie je zajištění bezpečnosti a pocitu bezpečí lidí pohybujících se ve veřejném prostoru. I když jsme si vědomi možného nedostatečného personálního zajištění policie, ani tento stav by neměl vést k bagatelizaci a alarmujícímu přehlížení možných útoků s tím, že pokud dívky pokusy nenahlásily, tak policie nemůže nic dělat. („Je otázka, proč to dívky řeknou raději médiím, než aby to oznámily na policii. Pokud se setkají s něčím podivným, co by mohlo mít trestněprávní rovinu, stačí zvednout telefon a zavolat na linku 158 a pokud někdo tvrdí, že těch útoků je tam celá řada, tak téhle možnosti evidentně nevyužívá,“ reagoval mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan. „To je důvodem, že někdo může v téhle trestné činnosti pokračovat, aniž by se s tím cokoliv dělalo, protože my se to prostě nedozvíme,“ dodal.

Požadujeme proto, aby policejní orgány a zástupci dotčené čtvrti, případně i Magistrátu hlavního města Prahy, začaly situací kolem koleje Hvězda urychleně řešit a udělaly vše, co je v jejich silách, aby se studentky z této koleje, ale i další procházející cítily v této lokalitě opět bezpečně.  Zároveň se domníváme, že vzhledem k malé důvěře, kterou policejní orgány mají mezi oběťmi sexuálního napadení, by bylo příhodné, aby v tomto směru probíhalo lepší zaškolení personálu v tom, jak k obětem citlivě přistupovat a jak jim pomoci.

Kateřina Kňapová, studentka FF UK

Linda Sokačová, socioložka

Petici lze podepsat ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: petice, ParlamentniListy.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

16:40 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

Každý zná Karla Kryla jako písničkáře, ale už méně jako básníka, natož autora drobnějších próz, psan…