Ani v tomto týdnu americká ekonomika z hledáčku investorů zcela nezmizí - v plánu je totiž zveřejnění důležitých předstihových indikátorů (ISM) a čísel z trhů práce (ADP, payrolls). Zejména druhé jmenované mohou investorům trochu poplést hlavy - žádosti o podporu v nezaměstnanosti totiž v poslední době přinášely spíše negativní zprávy.
Ačkoliv vyšší než obvyklá nezaměstnanost v USA rozhodně není příjemná, tak při pohledu do jižních států Evropy lze mluvit o pořádném průšvihu. Podíl lidí bez práce ve Španělsku v březnu dosáhl 24,4 %, přičemž ve skupině mladých do 25 let je padesátiprocentní. Podobná situace je i v Řecku, kde budou mít voliči v neděli (6. května) možnost vyjádřit se k současné situaci. Právě nadcházející řecké parlamentní a francouzské prezidentské volby budou tento týden přitahovat zřejmě nejvíce pozornosti. V prvním případě lze očekávat zásadní změny - stranám, jež na řecké politické scéně dominovaly (PASOK a ND v minulých volbách získaly podporu 77 % voličů), poslední průzkumy věští zisk kolem 40 % hlasů. Se současnou garniturou si budou chtít vyřídit účty zejména mladí lidé a důchodci (dohromady 45 % voličů), kterých se nynější situace dotýká nejcitelněji. Nicméně, tři strany, které reformy podporují, mají stále realistickou šanci na parlamentní většinu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz