Jak známo, takových v České republice zase moc není. Česká wikipedie definuje obecně pojem migrace následujícím způsobem: „Migrace je stěhování členů skupiny nějakých živých tvorů (lidí nebo živočichů) z jednoho místa do druhého. Někdy se tohoto termínu používá i pro rostliny, případně v přeneseném smyslu též pro neživé předměty (např. migrace vesmírných těles). Z hlediska určité konkrétní populace lze rozlišit emigraci, což je počet jedinců, kteří se z této populace odstěhovali za určitou jednotku času (zpravidla rok), a imigraci, což je naopak počet jedinců, kteří se do této populace za příslušnou časovou jednotku přistěhovali."
Slova běženec a uprchlík jsou vnímána jako synonyma a není mezi nimi výrazný obsahový nebo emocionální posun. Z němčiny k nám však doputovalo i slovo vyhnanec, jež má poměrně konkrétní konotaci politickou a rozumí se jím Němec hnaný jednak frontou, jednak odsuny z východních území Evropy na půdu vymezenou hranicemi německých států po druhé světové válce. Někdy bývá jako synonymum k vyhnanci uváděn pojem exulant, ovšem čeština exulanta asociuje zhusta s českým protestantským exilem v sedmnáctém století a ve dvacátém století přesunula výraznou emocionální zátěž tohoto slova na uprchlíky před totalitami.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV