Petr Brandtner: Cena za hlavu Lipovské?

14.10.2021 18:53 | Komentář

V den odvolání Radní Hany Lipovské Poslaneckou sněmovnou zamířilo z České televize do rodiny Olgy Sommerové, dokumentaristky, která odvolání iniciovala, 10 milionů korun. Podepsán Petr Dvořák.

Petr Brandtner: Cena za hlavu Lipovské?
Foto: Daniela Černá
Popisek: Hana Lipovská na kampani ve Slušovicích

Dokumentaristka a poslankyně Olga Sommerová vstoupila do parlamentních dějin úspěšným pokusem o odvolání Hany Lipovské z Rady České televize. Vzhledem k tomu, jak hluboko a dlouho Lipovská ležela Sommerové v žaludku, pátrali jsme, co paní režisérku mohlo vést k takovému tlaku na odstranění Hany Lipovské z Rady ČT.

Lipovská totiž jako jediná z radních důsledně kontrolovala hospodaření České televize včetně financování koprodukční výroby, což by každý, komu leží na srdci hospodárnost veřejnoprávní televize, měl vítat. Ne tak dokumentaristka Sommerová, poslankyně klubu TOP 09. Ta už 20. listopadu loňského roku spolu například s Tomášem Halíkem obviňovala Lipovskou z porušení zákona a žádala její odvolání. Poté snahu vypudit Lipovskou z Rady ČT několikrát zopakovala. A nebrala si rukavičky, například v březnu 2021 nazvala radní Hanu Lipovskou „škodnou“. „Demokratka“ Sommerová nakonec svého dosáhla. 17. září prosadila spolu s ostatními „demokraty“ v Poslanecké sněmovně odvolání Lipovské za to, že si dovolila kandidovat v parlamentních volbách. V minulosti ovšem režisérka Sommerová tak přísně na „nezávislost“ ČT nedbala. Pokud člen Rady ČT kandidoval do Poslanecké sněmovny třeba za ODS, nechávalo ji to v klidu.

Olga Sommerová je rozporuplná žena, která se vyzná. Jak v minulém režimu, tak nyní. V roce 1980 jí udělil Celoškolský výbor SSM Univerzity Palackého v Olomouci cenu za dílo s názvem „Konkurs na rok 2000“. Komunistické ministerstvo kultury NDR ocenilo její film „S tebou táto“ tři roky později. Andrej Babiš je podle ní zločinec a půjde před soud. To ale čiperce Sommerové nebránilo v tom, aby od něj dříve brala peníze, kterými podporoval distribuci jejich filmů. A fotografovala se po jeho boku spolu s medvědy na Čapím hnízdě.

Proč o tom píšeme? Protože onoho 17. září, v den, kdy sněmovna odvolala na návrh dokumentaristky Sommerové radní ČT Hanu Lipovskou, podepsal ředitel České televize Petr Dvořák smlouvu s režisérem Jakubem Sommerem, synem paní dokumentaristky Sommerové, koprodukční smlouvu v hodnotě 10 a půl milionu korun. Do rodiny natečou z peněz koncesionářů… Je všechno jenom náhoda?

Petr Brandtner

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PVTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petice proti výstavbě spalovny odpadů v Písku

21:37 Petice proti výstavbě spalovny odpadů v Písku

My níže podepsaní občané nesouhlasíme s tím, aby v Písku v teplárně ve Smrkovicích byla postavena sp…