Petr Dimun: Komu zvoní Praha?

22.11.2011 18:06 | Zprávy

Je to hra o velkou koalici s malými změnami, komentoval aktuální dění v Praze jeden ze zasvěcených pražských politiků.

Petr Dimun: Komu zvoní Praha?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor Bohuslav Svoboda

Otázka zní, kdo si hraje a kdo si zahrává, zda další koalice bude velká, anebo spíše „smíšená" nebo jakou mírou hodnotit pojem „malé změny". „Malou změnou" může být nahrazení primátora, stejně jako rozhodnutí ho neměnit a naopak změnit obsazení postů radních. Jde o to, co čím poměřujete a v jakém časovém horizontu přemýšlíte.

Situace v Praze tak připomíná spíše než čitelnou šachovou partii rychlé míchání karet, kdy na konci můžete mít ruku plnou trumfů, stejně tak jako plív a pak záleží jen vás, jaký dojem vzbuzujete na okolí.

Příklad Jiřího Dienstbiera může být inspirací. V pražské ČSSD byl do loňských komunálních voleb Dienstbier, jak to slušně říci, naprostá nula. Pracoval v AK Mariána Čalfy, s níž měl a má velmi dobré vztahy jeho dnešní největší soupeř Petr Hulinský. Kdo stál za rozhodnutím vedení pražské ČSSD oslovit Jiřího Dienstbiera s nabídkou, zda by se nestal volební marionetou, se dnes vedou spory. Nicméně oba zmiňovaní autoři nápadu si dnes sypou popel na hlavu (není třeba je jmenovat :-) ).

Dienstbier - který podle několika na sobě nezávislých zdrojů přislíbil, že nebude vystupovat proti jakékoliv variantě koalici na magistrátu výměnou za to, že mu bude přepuštěno místo poslance - si však po volbách náhle vzpomněl na svoje disidentské mládí a slib neslib, postavil se proti velké koalici ODS a ČSSD. Muselo ho po dlouhé době živoření na okraji české politiky oblažit, že se disidenství opět vyplatilo: postupně získal díky tomu křeslo senátora, místopředsedy strany (aniž by za ním stála jeho domovská stranická organizace) a posléze i post stínového ministra spravedlnosti, což do té doby neznámého právníka v konkurenci s Marií Benešovou muselo těšit o to více. Dnes je nejoblíbenějším politikem, což podle některých vede Dienstbiera k tomu, že už vidí limity i stávajícího předsedy a jeho spojence Bohuslava Sobotky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Komu budeme mávat?

11:34 Přemysl Votava: Komu budeme mávat?

Vidím těch starostí kolem májových oslav 80. výročí konce války, jakou vlajkou mávat, koho nepřipomí…