Petr Duchoslav: Buffetova daň aneb co Nečas nepochopil

25.09.2011 14:14 | Zprávy

V současném hospodářském i politickém marasmu, kdy Nečasova vláda šacuje lidem veškerý obsah jejich kapes, se nám může zdát projev známého amerického investora a miliardáře Warrena Buffeta jako zajímavé prozření.

Petr Duchoslav: Buffetova daň aneb co Nečas nepochopil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Řekl, že dlouhá léta on a jiní vysokopříjmoví občané USA profitovali z amerického daňového systému, a nyní, v čase obrovského schodku amerických státních financí, je nutné projevit solidaritu s ostatními vrstvami společnosti a také posílit příjmovou stránku amerického státního rozpočtu.

Buffetova iniciativa však není v tomto ohledu ojedinělou. Již v srpnu tohoto roku se rozhodli sepsat petici za vyšší zdanění nejbohatších jedinců špičky francouzského byznysu v čele s dědičkou kosmetického koncernu L´oreal Lilliane Bettencourtovou. K ní se připojili i další majitelé významných firem a žádají po francouzské vládě, aby byl formou zákona zaveden speciální daňový odvod z velkého majetku. ,,Jsme si vědomi toho, že jsme profitovali z francouzského systému a evropského prostředí, s nímž jsme spojeni a které chceme pomoci udržet." stojí v prohlášení petentů. Francouzský prezident N. Sarkozy se nechal slyšet, že vláda plánuje zrušit některé daňové výjimky pro vysokopříjmové skupiny s cílem získat do státního rozpočtu asi 5 - 10 mld. eur.

Stejně jako Francie plánuje spravedlivěji a pronikavěji zdanit nejvyšší příjmy i Portugalsko, které to avizovalo na začátku září. Vláda vedená P. P. Coelhem je připravená vypsat mimořádnou daň pro firmy a jednotlivce v rámci zlepšení stavu veřejných financí. Stane se tak zavedením tzv. solidární daně, jež vstoupí v platnost v roce 2012, přičemž lidé by měli zaplatit 2,5% z příjmu nad 150 000 eur ročně a firmy či podniky 3% ze zisků nad 1,5 milionů eur. Dodejme, že portugalská vláda v dubnu požádala o zahraniční finanční pomoc kvůli svým obrovským dluhům. To samé platí i u Itálie, která nakonec chce též zavést mimořádnou daň pro nejvýše vydělávající občany a podniky. S ní se mimo jiné ztotožnil i šéf slavné automobilky Ferrari.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Kostlivec ze skříně Igora Stříže

11:24 Zdeněk Jemelík: Kostlivec ze skříně Igora Stříže

Posláním spolku Chamurappi z.s. je podpora obhajoby obviněných v případech, u nichž vzniklo podezřen…