V roce 1948 byla během únorového převratu násilně dosazena do čela tehdejší Československé strany národně socialistické (ČSNS) prokomunistická garnitura v čele s národohospodářem E. Šlechtou a politickým kariéristou A. Neumanem. Ti pak až do poloviny padesátých let v podstatě poslušně plnili příkazy komunistického vedení.
V polovině padesátých let nastává pokus o emancipaci strany v rámci existujícího režimu a většímu osamostatnění na komunistické straně. Pokus však v mezinárodně příznivější situaci selhal, protože komunisté jej hodnotili jako snahu o narušení svého monopolu moci. Šlechta byl se svou ženou doslova uštván a v roce 1960 spáchali sebevraždu otrávením v předtuše politického procesu, který by komunisté zcela určitě vykonstruovali. Poté došlo k mocenské petrifikaci poměrů ve straně, již opět vedl až do roku 1968 A. Neuman, který byl prodlouženou rukou komunistického vedení.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV