Petr Dufek: Apetit českým spotřebitelům rozhodně nechybí

11. 1. 2017 11:52

Maloobchodní tržby i loni v listopadu pokračovaly v silném růstu. Meziročně se zvýšily o 7,9 %, po očištění o vliv vyššího počtu pracovních míst o 6,7 %.

Petr Dufek: Apetit českým spotřebitelům rozhodně nechybí
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Vysoká důvěra spotřebitelů v další vývoj ekonomiky odráží nízké obavy z budoucnosti a vytváří i menší zábrany v utrácení. Samozřejmě primárním důvodem k vyšší spotřebě zůstávají nízká nezaměstnanost (respektive rekordní zaměstnanost) a rostoucí reálné mzdy ve většině odvětví. 

Není překvapivé, že největší zvýšení tržeb zaznamenaly internetové obchody, které stále procházejí obdobím masívní expanze. Tentokrát se jejich tržby meziročně zvýšily o téměř třetinu a je tedy zřejmé, že stále více spotřebitelů přesměrovávalo svoje nákupy vánočních dárků z kamenných obchodů na síť. Zvýšený zájem o IT produkty, oblečení a vybavení domácnosti jsou v tomto směru rovněž v souladu s trendem. Realitní boom s sebou nakonec přináší i potřebu nové bydlení vybavit. 

Rostoucí poptávka spotřebitelů se začala promítat i do cen, a tak po delším čase ceny v obchodech začaly podle údajů statistického úřadu zase růst. Šlo především o potraviny a výrobky pro volný čas. Rekordní spotřebitelská poptávka navíc zmírňuje i konkurenční boj mezi obchodníky, který byl silným protiinflačním faktorem v posledních dvou letech. 

Vyšší ceny v obchodech ovšem nelze zdůvodnit jen rekordní poptávkou, ale i dražším dolarem, kterým se platí za dovoz spotřebního zboží z Asie. 

Předposlední výsledky maloobchodu za loňský rok znovu potvrzují, že poptávkovou stranu české ekonomiky táhne nahoru především spotřeba domácností. Nepředpokládáme, že v úplném závěru roku tomu bylo jinak. Nakonec i letos, kdy se růst mezd ještě dále zrychlí (nicméně zvýší se i inflace), bude spotřeba jedním z hlavních motorů české ekonomiky. Růst reálných tržeb obchodníků však už nebude tak silný jako v loňském roce (3,8 % vs. cca 6 % v roce 2016), v důsledku nasycení části poptávky i s ohledem na výrazně vyšší růst cen. 

Autor je finanční analytik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Nerostné bohatství České republiky patří všem jejím občanům

11:44 Petice: Nerostné bohatství České republiky patří všem jejím občanům

Vyzýváme Poslaneckou sněmovnu PČR, aby přijala zákon, opravňující k těžbě českého lithia výlučně dom…