Červnový přebytek obchodní bilance a bilance služeb dokázal pokrýt i tradičně pasívní výnosovou bilanci, která v sobě skrývala i odliv 20 mld. korun v dividendách. Běžný účet tak skončil zanedbatelným schodkem 0,3 mld. korun.
Soustavně se zlepšující běžný účet svědčí o solidní kondici českého hospodářství a jeho vnější rovnováze. Nenaznačuje žádné skryté vady na kráse ekonomického růstu, který tak zůstává z pohledu poptávky solidně vyvážený. Potvrzuje, že česká ekonomika není v zahraničí rozhodně nijak předlužená a že obchod dokáže vykrýt i inkasované výnosy zahraničních investorů.
Běžný účet platební bilance jako jeden z hlavních indikátorů zdraví ekonomiky se letos vyvíjí nadprůměrně dobře. Existuje velká šance na vyrovnaný výsledek za celý rok. Při zohlednění reinvestovaného zisku by se dokonce běžný účet dostal do vysokého přebytku. Za jiných okolností by takový vývoj mohl znamenat posilování koruny. Ta je nyní ovšem svázaná intervenčním režimem centrální banky.
Výsledky červnové platební bilance docela překvapivě okrývají odliv kapitálu z ČR. Jak uvádí ČNB, část kapitálu směřujícího za hranice je výsledkem snižování základního jmění u několika společností pod zahraniční kontrolou, které svůj kapitál nyní realizují jinde.
Druhá část odlivu jde na vrub rostoucímu zájmu českých investorů o zahraniční cenné papíry. Češi mají ve srovnání s ostatními zeměmi střední Evropy dlouhodobě velký zájem o zahraniční papíry a zvláště pak akcie. Důvodem je nedostatek investičních příležitostí na domácím kapitálovém trhu a nízké výnosy z dluhopisů, které motivují k hledání alternativ. Při ukotvené koruně to navíc s sebou přináší i menší kurzové riziko takových investic.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz