Petr Dufek: Boom bytové výstavby pokračuje

08.07.2022 9:01 | Komentář

Květen byl příznivým měsícem nejenom pro průmysl, ale i pro stavebnictví. Po krátkém mírném útlumu se stavebnictví vrátilo k růstu a jeho produkce se meziročně zvýšila o 3,3 %. Dařilo se jak inženýrskému stavitelství, jehož výkon je stále vysoko nad úrovní předkovidového roku 2019, tak pozemní výstavbě.

Petr Dufek: Boom bytové výstavby pokračuje
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

I v květnu pokračoval boom bytové výstavby, když počet nově zahájených bytů vyskočil o téměř čtvrtinu na více než 5 tisíc. Od začátku roku se začalo v ČR stavět téměř 20 tisíc bytů, což bylo o 20 % více než ve stejném období loňského roku. Expanzi bytové výstavby letos zažívá Praha, střední Čechy, rovněž jihomoravský a olomoucký kraj.

Pokud se podíváme na roční čísla o bytové výstavbě, staví se rekordní počet nových bytů – více než 48 tisíc. Je to nejvyšší číslo od roku 2006, od kdy jsou k dispozici podrobná měsíční čísla. Je vidět, že boom bytové výstavby projevující se se od začátku loňského roku přišel vlastně se zpožděním, kdy už ceny nemovitostí lámaly rekordy nejenom ve srovnání s naší minulostí, ale i v evropském měřítku.

Nouze o nové byty letos na trhu s největší pravděpodobností nebude. Vzhledem k vysokým úrokovým sazbám a rostoucím životním nákladům se bydlení ovšem i tak stane méně dostupným. Na druhou stranu je to příležitost pro investory zaměřit se více na segment nájemního bydlení, který v ČR stále není až tak rozvinutý.

Celkově jsou výsledky stavebnictví pozitivní. Růst výstavby v časech extrémních cen stavebních materiálů, pohonných hmot a energií je pozitivní zprávou. Otázkou ovšem je, jak se bude dařit tomuto odvětví dále. Zda se například podaří renegociovat ceny dříve dojednaných zakázek, aktivizovat peníze z fondů EU apod.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Statečnost a odvaha proti válce

15:57 Petr Hampl: Statečnost a odvaha proti válce

Denní glosa Petra Hampla