Petr Dufek: Česká ekonomika si drží tempo

15.11.2017 11:37

I ve třetím čtvrtletí letošního roku růst české ekonomiky nijak nepolevuje. V meziročním srovnání podle předběžného odhadu statistického úřadu vzrostla o pět procent. Jde samozřejmě o první číslo bez bližších podrobností, ale samo o sobě potvrzuje výbornou kondici tuzemského hospodářství.

Petr Dufek: Česká ekonomika si drží tempo
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Jeho výkon stojí jako již tradičně především na silném výkonu zpracovatelského průmyslu, kterému sekunduje většina odvětví služeb. Ostatně průběžné výsledky zejména automobilového průmyslu směřujícího k novému rekordu, co do počtu vyrobených automobilů, tento výsledek do značné míry předjímaly.

Letošní rok bude pro českou ekonomiku jedním z nejúspěšnějších v historii. Nejenom proto, že HDP atakoval pětiprocentní hranici, ale i z pohledu situace na trhu práce. Zaměstnanost v ekonomice je nejvyšší v historii a zrcadlově nezaměstnanost dosahuje nejnižších hodnot v historii.

Předběžná čísla o HDP jsou přesně na úrovni nejnovější prognózy ČNB, takže centrální banka tímto a vlastně ani posledním inflačním číslem nedostala impuls k tomu, aby musela urychlovat své restriktivní snažení. Takže nakonec zbývá ještě jedno zásadní číslo před prosincovým zasedáním bankovní rady, a sice růst mezd. ČNB předpokládá tempo za třetí čtvrtletí na úrovni 7,5 %, což je docela pravděpodobný výsledek. A zapomenout nelze ani na korunu, která prostor pro rychlou reakci zatím také příliš nevytváří.

Petr Dufek
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Foldyna odchází...

16:26 Jiří Paroubek: Foldyna odchází...

Česká média byla naplněna informacemi a poněkud úštěpačnými hodnoceními na adresu J. Foldyny i sociá…