Petr Dufek: Česká ekonomika si za rok 2017 připisuje 4,5 procenta

16.02.2018 10:17

Česká ekonomika si i v závěru loňského roku udržela velmi slušné tempo. Oproti třetímu kvartálu se HDP zvýšil podle našich očekávání o 0,5 %, což v meziročním srovnání znamenalo ekonomický růst přes pět procent. Na první pohled je to sice méně, než předpokládal trh nebo ČNB, avšak i tohle tempo lze považovat za výborné. Navíc odchylka od výhledu centrální banky není nijak fatální, takže není důvod nejnovější výsledek považovat za nějaké zklamání.

Petr Dufek: Česká ekonomika si za rok 2017 připisuje 4,5 procenta
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Za celý rok 2017 dosáhl ekonomický růst 4,5 %, a to zásluhou všech složek poptávky, jak uvádí statistický úřad. K ekonomickému růstu přispívala spotřeba domácností podpořená rychlejším růstem reálných mezd a rekordní zaměstnaností. Vedle toho k výraznému oživení došlo u investic, zvláště pak nefinančních podniků, které se konečně rozhoupaly k větší investiční aktivitě v reakci na nedostatek nových pracovníků, kteří jim silně chybějí.

A v neposlední řadě ke konjunktuře přispěl i zahraniční obchod. Ofenziva tuzemských automobilek na evropském trhu zatím díky progresivním inovacím nekončí, což ostatně naznačují jak indexy nákupních manažerů, tak nové zakázky v průmyslu. Průmysl je a nejspíše i nadále zůstane tím hlavním motorem ekonomiky, který pravděpodobně obstarává zhruba polovinu růstu ekonomiky, zbytek je na vrub službám. Přesnější čísla však přijdou na řadu až zhruba za měsíc.

Po silném výsledku roku 2017 je pravděpodobné, že česká ekonomika v letošním roce mírně zvolní. Přece jen jsou její disponibilní kapacity v průmyslu z velké části vyčerpány a navíc nedostatek kvalifikovaných i nekvalifikovaných zaměstnanců představuje stále větší bariéru pro další expanzi průmyslových firem. Proto i nadále předpokládáme, že česká ekonomika v letošním roce poroste zhruba „jen“ tříprocentním tempem.

Petr Dufek
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marian Kechlibar: Německá sociální demokracie chce milionářskou daň a zmrazení nájmů, ale ne zas tak moc

21:35 Marian Kechlibar: Německá sociální demokracie chce milionářskou daň a zmrazení nájmů, ale ne zas tak moc

Nové vedení německé sociální demokracie (SPD) má značně levicové představy, ale zatím kvůli nim nejd…