Vila manželů Benešových v Sezimově Ústí byla postavena v letech 1930 až 1931 poblíž soutoku řeky Lužnice a Chotovinského (Kozského) potoka. Architektura připomíná jihofrancouzské domy a středomoří. Původní návrh architekta Petra Kropáčka byl již za života Edvarda (1884–1948) a Hany (1885–1974) Benešových upravován. Vila se stala místem setkávání sousedů, přátel, politiků a intelektuálů. Připomeňme Karla Čapka, jeho ženu Olgu Scheinpflugovou, Jana Masaryka, Zdeňka a Olgu Fierlingerovy aj. Za války byla nacisty vydrancována a sloužila velitelství jednotek Wehrmachtu. Dokonce měla posloužit ve zvráceném projektu Lebensborn. Po válce ji manželé Benešovi opět kultivovali a zde, v červnu 1948, podal prezident republiky demisi a po zhoršení zdravotního stavu, v září téhož roku, i zemřel.
Později byla necitlivě upravována, modernizována a její okolí se uzavřelo. Sloužila mj. jako objekt pro pobyt předsedy vlády a k rekreaci zaměstnanců státní správy. V nedávné době byla stavebně pietně rehabilitována a v rámci možností maximálně zpřístupněna. Akce zde pořádalo Národní muzeum, Národní technické muzeum a také Husitské muzeum v Táboře. Vznikla náznaková expozice, upomínající na život manželů Benešových a v duchu historických fotografií a dokumentů byl znovu věrně zařízen interiér, poskytující možnost komentovaných prohlídek.
Tento provoz se ukázal pro Úřad vlády tíživým. Vila byla málo státně-reprezentativně využívaná. A tak bylo shledáno smysluplnějším, aby byl objekt převeden, pod záštitou Ministerstva kultury ČR, na Husitské muzeum v Táboře. Významným administrativním prostředníkem se stal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který je součástí resortu Ministerstva financí ČR.

PhDr. Jaroslav Sojka, Ph.D.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLbox PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku



