Petr Dufek: Česká inflace je na 24letém maximu

10.03.2022 16:25 | Komentář

Už v lednu česká inflace překvapila svojí razancí, když se dostala až na samou hranici deseti procent. Prudký růst cen ovšem pokračoval i v únoru, kdy ceny meziměsíčně vzrostly o 1,3 %, a to především „zásluhou“ stále vyšších nákladů na bydlení – zejména energií.

Petr Dufek: Česká inflace je na 24letém maximu
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Meziroční inflace se tentokrát posunula za hranici 11 % a dosáhla tak nejvyšší hodnotu za posledních zhruba 24 let. Lidé si připlácejí v podstatě téměř za vše, nicméně největší podíl na meziroční inflaci nesou rychle rostoucí náklady na bydlení. Prudce se zvyšují účty za elektřinu, plyn, teplo, rostou i náklady vlastnického bydlení s tím, jak reflektují ceny bytů a stavebních materiálů. Jen bydlení samo o sobě stojí za více než třetinou aktuální inflace.

Významný podíl na inflaci však má i stále dražší doprava, konkrétně zdražující pohonné hmoty i nedostatkové osobní automobily. Pozadu nezůstávají ani potraviny, za které jsme si v únoru připláceli v průměru už téměř 7 %. Vedle toho skokově rostou na českém trhu i ceny oblečení a obuvi, zdražují návštěvy restaurací…

I když inflace „trhá“ rekordy, nejspíše ještě neřekla své poslední slovo. Ostatně každý vidí, jak se každým dnem zvyšují ceny pohonných hmot, které březnovou inflaci dotlačí až k dvanácti procentům. Takto silný růst cen samozřejmě nebudou moci v letošním roce reflektovat mzdy, a proto je třeba počítat s ještě rychlejším poklesem kupní síly obyvatel, který se posléze propíše i do tržeb obchodníků, spotřeby i HDP.

Únorová inflace překonala prognózu ČNB o 1,4 procentního bodu (lednová jen o 0,5), takže centrální banka na svém březnovém zasedání nejspíš opět zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Za vcelku pravděpodobné se zdá navýšení o 50 základních bodů na 5 %.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: O čem jednali Si s Putinem

12:17 Zbyněk Fiala: O čem jednali Si s Putinem

Prohloubení strategické spolupráce s Ruskem nemá být podle Číny závislé na osobách ve vrcholných fun…