Petr Dufek: Český inflační super-skok

09.12.2016 14:49

Ještě před měsícem se inflace pozvolna přibližovala k jednomu procentu, které je dolní hranicí tolerančního pásma ČNB. Listopad vše změnil a inflace vyskočila ještě o desetinu víc, než jsme očekávali, a dosáhla 1,5 %. Inflace se tak dostává na nejvyšší úroveň za poslední více než tři roky.

Petr Dufek: Český inflační super-skok
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

O rychlý nárůst inflace se postaraly v posledním měsíci hlavně potraviny, jejichž ceny se zvedly o 2,1 %. Ostatně v obchodech byl tentokrát docela zřetelně vidět nárůst mléčných výrobků. Potraviny byly nejenom dražší ve srovnání s říjnem, ale připlácíme si za ně i ve srovnání s loňským listopadem. Na inflaci se navíc podepsaly i vyšší ceny pohonných hmot hbitě reagující na zvyšování cen ropy a jejích derivátů na světových trzích. A nakonec, jak uvádí statistický úřad, zafungovala vyšší poptávka a nejspíše i příprava na EET u stravovacích služeb.

Listopadovou inflací se zlomil trend, kdy na jedné straně klesaly ceny zboží a rostly ceny služeb. Nyní už jsme v módu, kdy se zvyšují ceny obojího. Zboží meziročně zdražilo o 1,5 %, služby o 1,7 %. A znamená to rovněž, že inflace zasáhne cíl ČNB o něco rychleji, než se původně předpokládalo. Zvlášť, když nás čeká přelom roku, kdy do inflace vstupuje například nájemné a služby spojené s bydlením.

A co čekat dále? V prosinci se inflace přiblíží na dohled inflačnímu cíli, který by mohla dosáhnout už na konci prvního čtvrtletí příštího roku. Následně by se už mohla pohybovat jen v jeho těsné blízkosti. Předpokladem tohoto odhadu je samozřejmé, že nedojde třeba k brutálnímu propadu cen ropy a dalších komodit na světových trzích.

S vývojem inflace a vlastně i dalších ekonomických ukazatelů tedy může být ČNB spokojená. Inflace přestřelila prognózu o půl procentního bodu, rychleji rostou i mzdy, a tak jediné co příliš nevychází je velmi optimistický odhad ekonomického růstu, s nímž ČNB počítala pro druhou polovinu roku.

Vzhledem k tomu, že inflace roste rychleji, neměla by už ČNB dále posunovat svůj tvrdý kurzový závazek za současnou hranici prvního kvartálu. A to bez ohledu na včerejší rozhodnutí ECB, která se rozhodla zaplavit finanční trhy dalšími stamiliardami nových eur. Proto stále počítáme s uvolněním koruny, a to někdy ve třetím čtvrtletí příštího roku.

Petr Dufek
finanční analytik

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Proč končíte?

Politiků jako jste vy je naopak třeba v politice více. Jstei jeden z mála, co fakt hájí priority, které měla ODS od počátku. S příchodem nových politiků se toho dost mění. Už ani nehájí živnostníky.Nepřijde mi, žejste tak starý, abyste šel do důchodu. Co tak vlastně budete dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Pikora: Mzdovou a cenovou spirálu přibrzdí tvrdá měnová politika a především vládní škrty

15:57 Vladimír Pikora: Mzdovou a cenovou spirálu přibrzdí tvrdá měnová politika a především vládní škrty

Český statistický úřad uvedl, že v 1. čtvrtletí 2023 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda …