Petr Dufek: Horší Ifo

27.07.2021 11:14 | Komentář

Slabší byly včera ráno nejenom výsledky české podnikatelské důvěry, ale horší jsou i výsledky německého Ifa. Průzkum mezi 9000 tamními firmami ukazuje, že sice svoji současnou situaci hodnotí lépe než před měsícem, avšak vyhlídky do dalších měsíců přehodnotily – s výjimkou stavebnictví – směrem dolů.

Petr Dufek:  Horší Ifo
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Důvodem jsou nepochybně problémy s nedostatkem komponent do výroby, který se týká především průmyslu, ale také i obavy z další vlny pandemie. To by totiž odpovídalo zhoršení indexů ve službách a obchodu a současně i zvýšení indexu nejistoty, který ukazuje, jak obtížné je pro firmy odhadovat vývoj pro dalších měsíců.

Aktuální pokles Ifa je sice nepříjemnou zprávou, avšak stále jde jen o poměrně malou korekci. Proto je předčasné vyvozovat z ní nějaké dramatické závěry. Ostatně podrobné výsledky Ifa za jednotlivá odvětví a obory ukazují, že expanzí (boomem) prochází většina oborů s výjimkou třeba farmacie, výzkumu nebo leasingu.

Je sice pravděpodobné, že zejména automobilový průmysl vč. subdodavatelů vykáže v dalších měsících horší čísla, avšak hlavním hybatelem nálad je spíše nyní strach z nástupu další vlny pandemie, a tedy z možného lockdownu či dalších omezení postihujících především oblast služeb. Vzhledem k pokroku ve vakcinaci obyvatel (téměř 50 % má už kompletní dávku) by se však v Německu neměla opakovat vlna omezení, která by skutečně srazila růst tamní ekonomiky ve druhé polovině roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marian Kechlibar: Odcházení Angely M. z jiné perspektivy

14:37 Marian Kechlibar: Odcházení Angely M. z jiné perspektivy

Milí čtenáři, že se já a časopis Respekt ve svých perspektivách moc neshodneme, to asi nebude velké …