Petr Dufek: I prosinec se obešel bez devizových intervencí

08.02.2023 11:10 | Komentář

ČNB nemusela ani v prosinci na devizovém trhu intervenovat ve prospěch koruny. Koruna sílila i bez její pomoci a díky zklidnění nálad na mezinárodních trzích se investoři vraceli do rizikovějších aktiv a na rozvíjející se trhy.

Petr Dufek: I prosinec se obešel bez devizových intervencí
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Koruně hraje dál do karet výrazný úrokový diferenciál, a tak jak vůči dolaru, tak především euru. Ten sice pomalu klesá s tím, jak Fed a ECB zvyšují své sazby, avšak na úroveň sazeb v ČR se s největší pravděpodobností nedostanou.

Na trhu také dávno opadly snahy vsadit si na oslabení koruny – tak jako třeba v červenci – protože ČNB i nadále zůstává připravena v případě potřeby zasáhnout. Fakticky, i když neintervenuje, trh svojí přítomností stabilizuje. Nic to nestojí a svůj úkol to v posledních měsících docela dobře naplňuje.

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21723 lidí

ČNB intervenovala naposledy v říjnu, ale už tehdy nebyly tyto obchody nijak velké. Nejvíce se zapotila v červenci, kdy ze svých rezerv vyprodala téměř 10 mld. eur, aby korunu ochránila před oslabením.

Za celý rok pak ČNB ze svých rezerv prodala 26 mld. eur (zpočátku ovšem jen vyprodávala výnosy z rezerv, intervenovala až od března) a tím je postupně snížila na 131 mld. I to je stále úctyhodná suma vzhledem k velikosti české ekonomiky, i ve srovnání s okolními zeměmi. Navíc prodejem části rezerv získala zpět koruny, za které na trhu jinak platí sedmiprocentní reposazbu.

Na konci ledna pak cizoměnové rezervy centrální banky poklesly na 129 mld. eur. Dlužno dodat, že vzhledem k vývoji na zahraničních finančních trzích byly devizové rezervy z pohledu samotného výnosu spíše prodělečné. Sama ČNB uvádí, že jejich výnos byl v posledním roce negativní (-6 %).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

spory v armádě

co si o nich myslíte, konkrétně o Černochové a Řehkovi? jak vnímáte paní minstryni?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Počteníčko pro senátory

13:33 Zdeněk Jemelík: Počteníčko pro senátory

Sdílím údiv prezidenta republiky nad neúspěchem jeho návrhu na jmenování soudce Josefa Baxy ústavním…