Petr Dufek: I prosinec se obešel bez devizových intervencí

08.02.2023 11:10 | Komentář

ČNB nemusela ani v prosinci na devizovém trhu intervenovat ve prospěch koruny. Koruna sílila i bez její pomoci a díky zklidnění nálad na mezinárodních trzích se investoři vraceli do rizikovějších aktiv a na rozvíjející se trhy.

Petr Dufek: I prosinec se obešel bez devizových intervencí
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Koruně hraje dál do karet výrazný úrokový diferenciál, a tak jak vůči dolaru, tak především euru. Ten sice pomalu klesá s tím, jak Fed a ECB zvyšují své sazby, avšak na úroveň sazeb v ČR se s největší pravděpodobností nedostanou.

Na trhu také dávno opadly snahy vsadit si na oslabení koruny – tak jako třeba v červenci – protože ČNB i nadále zůstává připravena v případě potřeby zasáhnout. Fakticky, i když neintervenuje, trh svojí přítomností stabilizuje. Nic to nestojí a svůj úkol to v posledních měsících docela dobře naplňuje.

ČNB intervenovala naposledy v říjnu, ale už tehdy nebyly tyto obchody nijak velké. Nejvíce se zapotila v červenci, kdy ze svých rezerv vyprodala téměř 10 mld. eur, aby korunu ochránila před oslabením.

Za celý rok pak ČNB ze svých rezerv prodala 26 mld. eur (zpočátku ovšem jen vyprodávala výnosy z rezerv, intervenovala až od března) a tím je postupně snížila na 131 mld. I to je stále úctyhodná suma vzhledem k velikosti české ekonomiky, i ve srovnání s okolními zeměmi. Navíc prodejem části rezerv získala zpět koruny, za které na trhu jinak platí sedmiprocentní reposazbu.

Na konci ledna pak cizoměnové rezervy centrální banky poklesly na 129 mld. eur. Dlužno dodat, že vzhledem k vývoji na zahraničních finančních trzích byly devizové rezervy z pohledu samotného výnosu spíše prodělečné. Sama ČNB uvádí, že jejich výnos byl v posledním roce negativní (-6 %).

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Od čeho utíká komisař Síkela?

15:16 Zbyněk Fiala: Od čeho utíká komisař Síkela?

Český ministr průmyslu ještě evropským komisařem není, ale jestli přenese na evropskou úroveň, to, c…