V říjnu se meziroční inflace sledovaná centrální bankou dostala na 2,9 %, což byla mimochodem její nejvyšší hodnota za posledních pět let. Vysoko zamířily i další inflační indexy, ať už měnově-politická inflace (3,0 %) nebo statistickým úřadem sledovaná inflace bez regulovaných cen a změn daní (3,3 %). Pouze tzv. korigovaná inflace bez pohonných hmot se usadila jednu desetinu procentního bodu pod zářijovým maximem.
Nakonec se stačí podívat na podrobnou strukturu spotřebitelského kaše a hned je jasné, že až na několik výjimek, kam tradičně patří mobilní telefony a elektronika, se ceny zboží a služeb už jen zvyšují. Bez jakéhokoliv překvapení hrají prim potraviny, nicméně do popředí se nám v pomyslném žebříčku stále více tlačí bydlení. A to se nejspíše také stane tím, kdo bude „určovat“ směr inflace v roce 2018. Nepůjde přitom tolik ani o dražší energie, ale především o nájemné a dopad zvyšujících se cen nemovitostí, které jsou již v indexu skryty pod tajemným označením hypotetické nájemné. Nakonec už letos se ceny nemovitostí docela úspěšně tlačí na přední místa mezi inflačními faktory. Zatímco za celý loňský rok se zvýšilo toto „nájemné“ o 1,2 %, na podzim se jeho tempo dostalo přes hranici pěti procent.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV