Petr Dufek: Korunové dluhopisy zůstávají atraktivní

28.02.2020 13:24

Zahraniční investoři dál rozšiřují své pozice na českém dluhopisovém trhu. Potvrdila i to nejnovější statistika MF, podle níž se objem korunových státních bondů v držení nerezidentů zvýšil na 600 mld. korun.

Petr Dufek: Korunové dluhopisy zůstávají atraktivní
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Zahraniční investoři tak na konci ledna měli v rukou téměř 42 % celého trhu. A jak je vidět na aktuálním vývoji výnosů, respektive cen dluhopisů, nezbavují se jich ani v současné době poznamenané panikou z šíření koronaviru v Evropě.

Investoři ze zahraničí si české dluhopisy oblíbili díky jejich solidnímu výnosu – nesrovnatelně vyššímu po celé délce křivky ve srovnání třeba s německými papíry. Na první pohled se sice může zdát, že objem držený nerezidenty v čase docela kolísá, nicméně tyto výkyvy vyplývají ze splatnosti státních bondů. Je totiž evidentní, že zahraničí drží především krátké papíry a při jejich platnosti automaticky držený objem poklesne, aby hned v následujících měsících investoři za získané koruny další dluhopisy dokoupili.

Toto chování zatím zaručuje velmi solidní poptávku na primárním i sekundárním trhu, což se odráží i na výsledcích aukcí nových bondů, respektive v cenách obchodovaných dluhopisů. Současně však i drží výnosy státních papírů na uzdě a přispívá k udržování invertované výnosové křivky, která pak do značné míry kopíruje vývoj té německé. Bez ohledu na sklon nabízí stále téměř bezstarostný výnos – cca 200 bodů nad německou alternativou, navíc s potenciálem kurzového zhodnocení poté, co opadne současná panika na devizovém trhu.

Nic na tom nejspíše nezmění ani případné zhoršení vývoje státních financí v letošním roce. ČR zůstává dál jednou z nejméně zadlužených zemí v celé EU, a tak nějakých deset nebo dvacet miliard deficitu navíc tento obrázek krátkodobě ještě nijak nezkazí. Zvlášť když většina ostatních zemí bude v letošním roce hospodařit mnohem hůře.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Institut Aleny Vitáskové: Pendleři – pravda v plné nahotě

12:22 Institut Aleny Vitáskové: Pendleři – pravda v plné nahotě

Problém pendlerů jen prokázal, jak katastrofální rozdíl je mezi platy zaměstnanců v Německu, Rakousk…