Petr Dufek: Průmysl se postupně vzpamatovává z odstávek

07.08.2020 7:33

Stejně jako v květnu, kdy se začaly opět rozjíždět výrobní provozy, se i v červnu výroba v našem největším odvětví výrazně zvýšila. Meziměsíčně produkce v průmyslu vzrostla o více než 13 % a dál se tak umazala významná část propadu, který přinesla korona-krize. Ve srovnání s posledním předkoronovým měsícem průmysl ztrácel už jen necelých 12 %, zatímco v dubnu to byla skoro třetina produkce.

Petr Dufek: Průmysl se postupně vzpamatovává z odstávek
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Navzdory faktu, že průmysl poslední dva měsíce výrazně roste, stále jeho výroba zdaleka ještě nedosahuje loňské úrovně (aktuálně -11,9 %). Zaostává především automobilový průmysl, strojírenství a výroba kovových výrobků, takže vlastně tradičně nejvýznamnější obory tuzemského průmyslu. Naproti tomu korona-krize přeje farmaceutickým firmám, jejichž produkce roste dvouciferným tempem.

Dnešní čísla průmyslu ukazují, že toto odvětví rychle dohání předchozí odstávkové propady, avšak možná podstatnější, než samotné výsledky produkce jsou nové zakázky, které odkrývají další vyhlídky tohoto odvětví. Prozatím totiž firmy doháněly starší zakázky, na které dříve neměly kapacity, avšak ani tato zásoba není neomezená. Nové zakázky tak pomalu rozkrývají hloubku poptávkového šoku, s nímž se tuzemský průmysl bude muset vyrovnat.

Červnové nové objednávky v průmyslu na první pohled ukazují, že se zakázkové knihy začínají opět plnit. Meziročně jsou sice stále ještě nižší, nicméně propad už není tak výrazný, jako v předchozích měsících. Je tu ovšem jedno velké ALE. Toto srovnání vychází z poměrně nízkého základu, neboť loňský červen byl vlastně zakázkově nejslabším měsícem celého roku. Takže s aktuálními statistikami je proto třeba zacházet opatrně. A platí to i pro automobilový průmysl, kde tentokrát zakázky meziročně vzrostly o 3,5 % (loni ve stejném měsíci propadly o 9,5 %!).

Červnová čísla vyznívají pozitivně, avšak nové zakázky dávají tušit, že návrat k předkoronovému „normálu“ bude ještě chvíli trvat. Tento fakt si zřejmě uvědomují i firmy samotné, neboť dál velmi rychle snižují počty zaměstnanců a výrazně omezily i růst mzdových nákladů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Sudetoněmecká eskapáda exministra Hermana

7:37 Zdeněk Lanz: Sudetoněmecká eskapáda exministra Hermana

Není divu, že mnichovské exposé bývalého ministra kultury Daniela Hermana (17. července 2021) vyvola…