Petr Dufek: Stavebnictví je na dně

16.03.2017 11:52

Ani leden příliš nezměnil obrázek českého stavebnictví, které vstupuje do fáze stabilizace. Výroba se propadla o 3,4 %, po započtení rozdílného počtu pracovních dnů v podstatě stagnovala. I tentokrát se rozevíraly nůžky mezi inženýrským stavitelstvím nadále trpícím nedostatkem zakázek a pozemním stavitelstvím, které se naopak veze na vlně boomu poptávky po komerčních a bytových nemovitostech.

Petr Dufek: Stavebnictví je na dně
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Bytová výstavba, jak je vidno, se konečně pevně – i když se zpožděním – odrazila ode dna. Trend posledních měsíců potvrzuje rozjezd výstavby nových bytů ve většině krajů. Poptávka ovšem zůstává nadále silná a neuspokojená, a tak další růst cen (po loňských průměrných 7 %) je nasnadě. Levné peníze, snaha investovat do reálných aktiv, silná očekávání domácností jsou hlavními – a vlastně opakujícími se – faktory, které budou vývoj realitního trhu ovlivňovat i letos. 

Pro další měsíce naděje vzbuzují i nové zakázky stavitelství, nicméně podléhat přílišnému optimismu není zatím radno. Přesto je pravděpodobné, že se již brzy dočkáme mírného růstu stavební výroby, i když jeho inženýrská „větev“ závislá na veřejných zakázkách se bude vracet k růstu pomaleji.  

Pro stavebnictví už i tak bude letošní rok opět ve znamení drobného růstu a pro veřejný sektor ve znamení stále se opakujících výzev. A sice zjednodušování byrokracie při povolování staveb a přípravy dlouho očekávaných infrastrukturních projektů. Nakonec, na rozdíl od let minulých, peníze nejsou problémem, problémem zůstává nepřipravenost staveb. 

Autor je finanční analytik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Němečtí a rakouští Zelení měli své sjezdy

17:35 Richard Seemann: Němečtí a rakouští Zelení měli své sjezdy

Společenství 90/Zelení vstupují do volební kampaně do Spolkového sněmu s požadavkem sociálně-ekologi…