Petr Dufek: Stavebnictví konečně nabralo dech

07.08.2017 16:57

Červnové výsledky stavebnictví jasně prokazují, že se toto odvětví – respektive jeho jedna část – dostává do formy. Výroba se tentokrát zvýšila o 8,5 % a opět zásluhou pozemního stavitelství, které zažívá růst díky boomu tuzemského realitního trhu. Naproti tomu inženýrské stavitelství se stále ještě nachází v útlumu.

Petr Dufek: Stavebnictví konečně nabralo dech
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Sice celou zemi opanovaly opravy komunikací, avšak výkon inženýrského stavebnictví meziročně klesá o 2,2 %, přičemž od začátku roku se jeho produkce snížila o 7,3 % s tím, jak chyběly velké projekty, a aktivita ve velké míře směřovala jen do oprav. Nové zakázky už však konečně naznačují pozitivní obrat i v této významné části tuzemského stavebnictví.

Příznivější vývoj zaznamenává i bytová výstavba a opět se zvýšil počet nově stavěných bytů. Aktuálně skoro o čtvrtinu, a to především díky bytům v bytových domech, avšak i tak absolutní čísla výrazně zaostávají za hodnotami při minulém realitním boomu. Nabídka nových bytů tak stále jen s velkým zpožděním reaguje na růst poptávky po novém bydlení a výsledkem tohoto nesouladu nemůže být nic jiného než další růst cen a nájemného.

Stavebnictví konečně nabralo dech a pokračuje v silném růstu. Je pravděpodobné, že se jeho dynamika udrží velmi vysoko i ve druhé polovině roku a bude tak konečně moci podpořit i ekonomický růst ČR. Stavebnictví se stále ovšem bude muset vypořádávat s administrativními bariérami, které brání jeho rychlejší expanzi, a s faktem, že se české ekonomice nedostávají zaměstnanci. Proto lze i zde, stejně jako v průmyslu, předpokládat další tlak na růst mezd a nakonec i cen.

Petr Dufek
finanční analytik

Více informací o vývoji stavebnictví najdete ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Josef Bezecný: Zdražuji, zdražuješ, zdražuje, zdražujeme, zdražujete, zdražují...

7:29 Miroslav Josef Bezecný: Zdražuji, zdražuješ, zdražuje, zdražujeme, zdražujete, zdražují...

Ještě pár dnů před covidem se naši významní - významnější - nejvýznamnější titulovali VIP, celebrity…