Petr Dufek: Stavebnictví stále v červených číslech

08.10.2020 7:38

Ani v srpnu se stavební výroba v ČR nevrátila k růstu. V meziměsíčním i meziročním srovnání produkce tohoto odvětví klesala, a to především v důsledku slabšího výkonu pozemního stavitelství.

Petr Dufek: Stavebnictví stále v červených číslech
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Tyto výsledky docela kontrastují s vývojem nových zakázek, které rozhodně v posledních čtvrtletích neslábly a třeba veřejný sektor se dokonce dopracoval k novému investičnímu rekordu.

Nižší čísla přicházejí i z bytové výstavby, nicméně to už je v podstatě od konce loňského roku téměř pravidlem. Nižší výstavba bytů jednoznačně předznamenává i nižší nabídku nových bytů na trhu, na kterém dlouhodobě přetrvává nedostatek nemovitostí. A to i v době recese, kdy obvykle vlna poptávky na rozdíl od letošního roku tradičně postupně opadala.

Jak už naznačily předchozí průzkumy, stavební firmy netrápí ani tak nedostatek zakázek jako spíše chybějící pracovníci. Ne náhodou je profese pomocných stavebních dělníků jednou z nejhledanějších na trhu. Jde stále ještě o největší překážku návratu stavebnictví k růstu.

Samozřejmě velkou neznámou zůstává investiční aktivita firem, která může časem stavebnictví rovněž ovlivnit. O to větší význam bude mít pro další vývoj tohoto odvětví reakce veřejného sektoru, který svými projekty může vlastně ekonomiku skrze stavebnictví podpořit. Z pohledu celkového – tedy přímého i nepřímého – dopadu na HDP i zaměstnanost může jít o vhodnou cestu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Budeme platit jako mourovatí

11:10 Miroslav Macek: Budeme platit jako mourovatí

Páteční glosy Miroslava Macka