Petr Dufek: Stavebnictví v režii budování a oprav infrastruktury

10.12.2019 10:53

Říjnové výsledky stavebnictví byly slabší, a to nejenom kvůli nižšímu počtu pracovních dnů. Po očištění o kalendářní vlivy stavebnictví vykázalo pokles o 0,3 %, který šel na vrub pozemnímu stavitelství.

Petr Dufek: Stavebnictví v režii budování a oprav infrastruktury
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Nedá se říct, že by se už změnil trend celého odvětví, spíše jde o vliv poměrně vysokého srovnávajícího základu z předchozího roku. V plusu naproti tomu zůstala inženýrská výstavba odrážející solidní zásobu zakázek financovaných veřejným sektorem. Otázkou je, zda se podaří její tempo udržet i nadále, když vezmeme v úvahu parametry státního rozpočtu na příští rok, a z nich vyplývající malý manévrovací prostor na výdajové straně. Na rozdíl od průmyslu by se však toto odvětví mohlo udržet v černých číslech i v dalších měsících.

Pozdě ale přece. Tak se dají zhodnotit výsledky bytové výstavby v letošním roce. Výstavba nových bytů nabrala na tempu (+18 % za prvních deset měsíců), nicméně boom přichází s výrazným zpožděním a s výrazně vyššími cenami pro potenciální kupce. Výstavba se téměř zdvojnásobila na nejvíce napjatém regionálním trhu, tj. v Praze, a boom zažívá i v Brně. Na druhou stranu méně se staví ve středočeském kraji, který je vedle hlavního města obvykle tím stavebně nejaktivnějším. Vyšší nabídka by měla výrazněji zbrzdit růst cen na realitním trhu, i když musí počítat s vyššími náklady na výstavbu – ať už jde o ceny stavebních prací nebo stavebních materiálů. Proto i nadále počítáme s výrazným zpomalením růstu cen nemovitostí v roce 2020.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Josef Bezecný: Zdražuji, zdražuješ, zdražuje, zdražujeme, zdražujete, zdražují...

7:29 Miroslav Josef Bezecný: Zdražuji, zdražuješ, zdražuje, zdražujeme, zdražujete, zdražují...

Ještě pár dnů před covidem se naši významní - významnější - nejvýznamnější titulovali VIP, celebrity…