Petr Dufek: Vysoký srovnávací základ snižuje výrobní inflaci

28.02.2023 15:25 | Komentář

Napínavě očekávána nebyla pouze lednová spotřebitelská inflace, ale i ta výrobní, protože měla odkrýt nové ceníky firem pro letošní rok.

Petr Dufek: Vysoký srovnávací základ snižuje výrobní inflaci
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Podle dnes zveřejněných údajů statistického úřadu se ceny v průmyslu zvýšily poměrně výrazně – o necelých šest procent – a to především v důsledku dalšího zdražení energií. Ty se právě na lednovém výsledku podílely více než z poloviny.

Meziroční inflace v průmyslu přesto poklesla na 19 %, když zafungoval vysoký srovnávací základ z loňského ledna. K výrobní inflaci nicméně nepřispěly pouze energie, ale i samotný zpracovatelský průmysl, zejména pak výroba potravin (+29,1 %).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Jaroslav Komínek byl položen dotaz

Máte pro svá tvrzení o zlodějích nějaké důkazy?

Tvrdíte - Fialova zlodějská banda. Kdo přesně a jaké proto máte důkazy? Netvrdím, že v ODS nedochází třeba ke korupci, ale v jaké straně u nás k ní nedochází?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Šance pro Andreje Babiše jak zazářit

12:46 Jiří Paroubek: Šance pro Andreje Babiše jak zazářit

Nastávající dny čeká premiéry v Bruselu další významné rozhodnutí. Nebudou hlasovat o ničem méně klí…