Petr Hájek: Američan, který zorganizoval pád Nečasovy vlády, odchází.

04.07.2014 13:18 | Zprávy

Petr Hájek komentuje náhlé mediální „prozření“ ve věci skandálního puče, jenž svrhl Nečasovu vládu a připomíná, že šlo o něco úplně jiného, než si máme myslet

Petr Hájek: Američan, který zorganizoval pád Nečasovy vlády, odchází.
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý vicekancléř prezidenta republiky Petr Hájek

„Velvyslanec Eisen odjede z České republiky v srpnu,“ potvrdil včera Daniel Ernst, tiskový atašé americké ambasády v Praze, HN informaci, která byla v diplomatických kruzích už nějaký čas veřejným tajemstvím.

Smrtící „drzost“

Bakalovým (kdovíproč stále ještě titulem Hospodářským) novinám samozřejmě nelze věřit ani dobrý den. Toto ovšem určitě ano. Jejich napojení na americkou ambasádu v Praze je podobně „intimní“ jako napojení nejvyšší pražské prokurátorky Lenky Bradáčové, plukovníka Roberta Šlachty či olomouckého nejvyššího prokurátora Ivo Ištvana. Byl to právě tento „jejich“ zastupitelský úřad, který je „zaúkoloval“ svržením vlády Petra Nečase.

Informovali jsme o tom nejednou – narozdíl od HN, Mf DNes či LN a dalších mainstreamových médií – od počátku kauzy, která převrátila na hlavu celý český politický svět. Máme-li to připomenout pár slovy: Dlouho u nás platilo – za vším hledej Temelín. US ambasáda byla místem, odkud se měla dostavba Temelína zúřadovat ve shodě s americkými hospodářskými zájmy v České republice, respektive strategickou zainteresovaností ve Střední Evropě vůbec. Takový „malý radar“, když ten „velký“ nevyšel.

Petr Nečas o svém osudu, osudu ODS i celé vlády rozhodl v okamžiku, kdy této  konstrukci naboural „statiku“. Absurdně nevýhodná a technicky chabá nabídka americké firmy Westinghouse se premiérovým rozhodnutím měla stát předmětem regulérní soutěže s nabídkou česko-ruského konsorcia. Bláznivý nápad muže, který na okamžik zapomněl, že nejsme suverénní zemí. Vrcholem „úletu“ bylo, že Petr Nečas slíbil regulérní soutěžení o tuto zakázku při své návštěvě v Moskvě – a zděšené tajné služby o tom okamžitě referovaly centrále ve Spojených státech.

Nepřipravený převrat

V opravdové soutěži samozřejmě neměl Westinghouse proti ruské konkurenci šanci. A protože o vítězi se mělo rozhodnout již o několik měsíců později, dostala prokurátorsko-policejní mafie z ambasády pokyn k okamžité akci na „ochranu zájmů Spojených států“ podle známé metody: K vládnímu puči. Mělo k němu sice dojít tak jako tak, protože již téměř rok bylo jasné, že od nástupu Nečasovy vlády šance Westinghousu klesají. Jenže nyní bylo třeba jednat rychle. Tato vláda se prostě dostavbou Temelína už vůbec zabývat nesměla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Hájek , Nagyová , Nečas , Eisen , Bradáčová , Ištvan

autor: protiproud.cz

style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…