Petr Hampl: Co ještě zbývá americkým konzervativcům

28.01.2021 19:53

Ze všech komentářů, které byly napsány k poslednímu dění v USA, je asi nejinspirativnější poznámka Martina Konvičky.

Petr Hampl: Co ještě zbývá americkým konzervativcům
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Petr Hampl

„Konzervativní Amerika" neví, co s tím. Zkusili to legálně, přes volby, a zkusili to "instinktivně", přes držení spousty zbraní, exodus na venkov, křesťanský tradicionalismus, atd. Jenže některé ty prostředky dál zhoršují situaci - např. venkov se hůř organizuje, je závislý na spojením poskytovaném městy, dobrovolně vyklidil kulturu, metropolitní volební politiku, školní rady... A ztrácí vlastní děti."

V Evropě probíhá v zásadě totéž. A rýsuje se stejná otázka. Jak by měla vypadat politiku, která dokáže čelit anticivilizačním trendům? A kdo by jim měl dělat?

Amerika viditelně přešla k systému jedné politické strany. Nikoliv únorovým pučem, ale přirozenou koncentrací kapitálu. Výsledek je stejný. Republikáni se posunuli do podobné pozice jako Lidovci v předlistopadovém Československu. Stali se pomocnou organizací pro vládnoucí stranu. Někým, kdo je solidní součástí systému, ale je o maličko méně strašný než vládnoucí strana. Taková organizace nemá žádný jiný význam než vytváření dalších kariérových příležitostí.

Má vůbec smysl takovou stranu podporovat? Pokud někdo věří, že režim je ještě reformovatelný, pak může hledat ostrůvky zdravého rozumu uvnitř Demokratické strany. Třeba Tulsi Gabbard, první hinduistka v americkém kongresu a prakticky zaměřená žena s velmi rozumnými názory na feminismus, islám a lidský život celkově. Konec konců, i extrémista Sanders se nechal nedávno slyšet, že zlepšení postavení běžných pracujících musí mít přednost před menšinami.

Pokud si někdo myslí, že systém už reformovatelný není, pak nemá smysl podporovat ani Demokraty ani Republikány. Ostatně, do velmi podobné situace se dostáváme i u nás. Buď podporovat Piráty nebo jasně antisystémovou variantu – k čemu Piráti light pod značkami jako TOP, ODS, KDU apod.

Anketa

Dostane se Robert Šlachta se svým hnutím Přísaha do Poslanecké sněmovny?

69%
31%
hlasovalo: 18486 lidí

V Americe už by dávalo větší smysl pokusit se o vznik nového hnutí. Po Donaldu Trumpovi totiž zůstaly dvě klíčové zkušenosti.

  • V roce 2016 se profiloval jasně protisystémově a antiglobalisticky, a dokázal zvítězit (s mnohem méně penězi a mnohem větším nepřátelstvím médií než 2020). Porazil přitom nejen Demokraty, ale i vedení Republikánské strany.
  • V roce 2020 se profiloval jako solidní Republikán, a byl poražen.

Curtis Yarvin velmi správně poznamenává, že konzervativci brání současné (či spíše nedávné) americké uspořádání, jenže to pracuje ve prospěch anticivilizačních extrémistů. Západní společnosti potřebují někoho, komu nebude záležet na systému ani pravidlech, ale kdo bude stát na straně obyčejných pracujících. Možná se pak ukáže, že uměle rozehrávaná rasová karta není až tak silná, protože zájmy bílých i hispánských dělníků a řemeslníků jsou překvapivě blízké.

V amerických dějinách došlo k několika pokusům založit třetí politickou stranu. Všechny skončily neúspěchem. Jenže tentokrát k tomu může docházet v situaci rozpadu Republikánské strany.

Pokud by se Donald Trump z posledních událostí poučil, znovu se spojil s revolucionáři roku 2016 a pokusil se o založení hnutí proti Demokratům i proti Republikánům, nejspíš by Americe prospěl víc. I kdyby jenom tím, že poškodí Republikánskou stranu natolik, že zůstane prostor pro někoho dalšího.

To ale předpokládá, že se nadále budou konat svobodné volby, že nová moc bude respektovat základní občanské svobody, že zůstane prostor pro nezávislá média, a že majetky podporovatelů nového hnutí nebudou konfiskovány. To je velmi nejisté. Je představitelné, že jakékoliv pokusy o opoziční politiku budou pokládány za „domácí terorismus“. Ostatně, Bidenova věta z nástupního projevu zní velmi neurčitě a značně výhružně. V každém případě lze očekávat, že v americké politice poroste násilnost.

Kromě toho nemůžeme zapomínat, že USA jsou zemí, kde významnou část moci drží muslimská komunita, štědře podporovaná ze Saúdské Arábie a Kataru. Do jakéhokoliv mocenského střetu zcela jistě promluví.

(zdroj: petrhampl.com)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Pokles? Kdepak! Růst … potíží

13:57 Jiří Paroubek: Pokles? Kdepak! Růst … potíží

Na zemědělství se hodí stařičký vtip, že potíže růstu vystřídal růst potíží. Ty staré jsou stále nal…