Petr Hampl: Dobře placené ovce. Proč vyšší sociální vrstvy ničí samy sebe

21.08.2020 16:24 | Zprávy

V Americe se děje spousta věcí. Vyšší vrstvy bojují proti rasismu, násilí v ulicích některých měst opadá jen pomalu, cenzura se stupňuje, blíží se prezidentské volby… Takže schválení jednoho nového zákona ve státě New Jersey by mohlo uniknout pozornosti. Ale nemělo by.

Petr Hampl: Dobře placené ovce. Proč vyšší sociální vrstvy ničí samy sebe
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Petr Hampl

Stát New Jersey funguje jako noclehárna a zázemí pro New York. Manažeři, bankéři, politici a další členové honorace využívají místních služeb. A využívají jich i mnohé velké korporace. Desítky nadnárodních korporací sídlí přímo v New Jersey (mimo jiné Honeywell a Johnson&Johnson).

Legislativní změna bude mít naprosto děsivý dopad na příslušníky blahobytné vyšší třídy, kteří pro ty korporace pracují a v New Jersey žijí. Takoví ti vzorní lidé, co vystudovali prestižní univerzitu, podařilo se jim dostat dobrou práci, žijí v rodinném domku na hypotéku, vozí svoje děti do soukromé školy, občas zajdou do opery, poslouchají jazz, jejich myšlení je dokonale oproštěno od rasismu a sexismu a hluboce pohrdají manuálně pracujícími vrstvami. Aby si mohli svůj životní styl dovolit, mají často dvě zaměstnání a žijí v neustálém stresu. Mají spoustu dluhů (mimo jiné za studium a bydlení), a jakž takž je dokážou splácet.

A teď může přijít jakýkoliv lékař z ciziny, kterému se někde podařilo přejít přes čáru, který není zatížen žádnými dluhy a je schopen pracovat za třetinové peníze. A tenhle cizinec dostane licenci. I když si Američan své místo udrží, bude muset přistoupit na nižší mzdu. Z čeho pak má splácet?

Americké vyšší střední třídě se tak vrací to, co desítky let sama podporovala. Když se jim ještě dařilo dobře, kdo z nich si najal amerického zahradníka a zaplatil mu jako Američanovi? Přesto, že si to mohli dovolit, začali najímat téměř výhradně portorikánské migranty, kvůli pár ušetřeným dolarům. Samozřejmostí byla i podpora migrace manuálních pracovníků, kteří sráželi dělnické mzdy, případně podpora vývozu celých výrob do ciziny. Vedlo to k rychlému nárůstu sociálních rozdílů, ale ti nahoře to neřešili. Teď zjišťují, že už nejsou těmi nahoře.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Proč řešit tituly?

Já bych řekl, že dnes má titul kde kdo a o ničem to nevypovídá, respektive o jeho odbornosti a schopnostech. Snad s výjimkou lékařů, tam bych asi nechtěl, aby mě ošetřoval někdo, kdo o tom nemá páru. Mimochodem dnes je není problém narazit na vysokoškoláka, ale co na lidi, co umí pracovat rukama. Tř...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

15:57 Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

Písničkář Jarek Nohavaca napsal: Když mě brali za vojáka, stříhali mě dohola, vypadal jsem jako blbe…