Petr Hampl: Jak se panství elit v květnu nehroutilo

05.06.2019 12:03 | Zprávy

Rakouští Svobodní se sice pokoušeli řešit naléhavosti, ale nesáhli do stávající struktury moci. Neziskovky, státní byrokracie, školství ovládané multikulturními fanatiky či veřejnoprávní média jsou dosud v plné síle.

Petr Hampl: Jak se panství elit v květnu nehroutilo
Foto: Vít Hassan
Popisek: Petr Hampl na debatě: "Rusofobie-antisemitismus 21. století?"

Minulý měsíc jsem psal o osudné chybě a hroucení panství elit (k přečtení zde: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Petr-Hampl-Jak-se-panstvi-elit-hroutilo-v-dubnu-579751), tentokrát musím konstatovat konsolidaci jejich pozic. Oboje patří k situaci, kdy probíhá vleklý konflikt a existují silné důvody, proč by se vítězství mělo přiklonit na jednu stranu, ale kdy existují stejně silné důvody pro stranu druhou. Nikdo sice nedokáže předvídat další vývoj, ale situace je přesto radikálně lepší než před třemi lety, kdy mocenské elity držely všechny triumfy, evropské národy kladly jen mdlý odpor a Maďarsko bylo zoufale osamělé.

Elity zaplatily víc, ale hlasů jim ubylo

V květnu proběhly eurovolby. Někteří komentátoři je velmi nesprávně interpretují jako vyjádření hlasu lidu, kdy obyvatelé rozhodovali mezi různými alternativami vývoje unie i svých zemí. Tak by tomu ale bylo pouze v ideálním případě, kdy by proti sobě stály různé strany s podobně schopnými vůdci, srovnatelnými rozpočty, neutrálními médii i sociálními sítěmi a rovněž neutrálním školstvím a státní správou. Tato situace samozřejmě nikdy nenastala, ale uvedený ideál alespoň existoval. Všimněte si, že zmizel. Ideálem „liberálních demokratů“ je dnes stav, kdy vládnoucí elita předloží návrh a lidé ho schválí. Pokud lidé návrhy elit odmítají, je to pokládáno za poruchu, která má být řešena anulováním hlasování nebo jiným nápravným opatřením.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Hampl , Rakousko , Svobodní , eurovolby

autor: PV

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze

Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…