Petr Hampl: Návrat továrníků

25.01.2025 12:17 | Glosa

Denní glosy Petra Hampla.

Petr Hampl: Návrat továrníků
Foto: Svědomí národa
Popisek: Sociolog Petr Hampl

Ve včerejším rozhovoru s Honzou Skalickým jsem připomněl svá starší vyjádření, že současný americký třídní konflikt je konfliktem mezi domácím a globálním kapitálem, a že je s ním úzce provázán konflikt mezi průmyslem a finančním sektorem. Globální kapitál je spíše finanční, místní kapitál je spíše hmotný, tedy výrobní. Doplnil jsem ale, že ten konflikt má ještě třetí rovinu – manažeři proti vlastníkům.

Moje knihy, včetně Prolomení hradeb, vycházejí z toho, že vládne manažerská třída, a že vlastníci jsou odsunuti kamsi do pozadí. Zdá se, že tohle období, které začala v 70. a 80. letech, končí. V roce 2025 už je to trochu jinak. Na pódiu vedle Trumpa vidíme stát největší vlastníky. Vlastníky, kteří své firmy osobně řídí. A vrcholoví manažeři? Ty jste mohli najít kolem Kamaly Harrisové. Kamala dostala na kampaň víc peněz (to ukazuje, kdo pořád ještě rozhoduje o největších částkách), nicméně skutečná moc už je jinde.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

15:49 Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

Největším ekonomickým nákladem je prudký nárůst nejistoty, co bude dál s exportním průmyslem. Pomůže…