Petr Hampl: Řeporyjec Novotný přinutil Rusko projevit své zpátečnictví

30. 11. 2019 22:05

Sluníčkáři na twitteru už jásají, jak byli v televizi Rossija odhaleni východní primitivové žijící v zemljankách. Opravdu, na poslední výkřiky liberální demokracie Rusové nemají.

Petr Hampl: Řeporyjec Novotný přinutil Rusko projevit své zpátečnictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hampl
reklama

Pavla Novotného, řeporyjského starostu (městská část Prahy)a chráněnce předsedy ODS, můžeme mít rádi nebo ne, ale rozhodně ruskou televizi totálně dostal. Rusové proti němu mohli postavit jiného klauna. Ti dva mohli po sobě metat šlehačkové dorty a všichni si mohli užít skvělou zábavu. Jenže v televizi Rossija postavili klauna Novotného proti politikům a historikům. Pořad se fakticky zhroutil (k náhledu ZDE). Pro nás je to dobrá příležitost ukázat dva aspekty civilizačního rozdílu mezi Západem a Ruskem. Ukázat, proč je pro nás tak těžké se navzájem chápat. Nejde o úplný obraz, ale i ty dva aspekty něco říkají.

Rusko je zlo, Petr Fiala úžasný, EU skvělá, spoluobčané jsou odpad. To stačí

Za prvé. Rusové předpokládají, že když je někdo politik s podporou předsedy konzervativní strany, tak se jedná o vzdělaného kultivovaného člověka schopného vystupovat s určitou noblesou a schopného argumentovat. Mají za to, že právě tyto schopnosti rozlišují příslušníka politické elity třeba od běžného dělníka. Jenže naše společnost se mezitím posunula. Členství v nejvyšších patrech politiky není podmíněno skutečnou vzdělaností, nýbrž schopností lichotit nadřízeným a slepě zastávat politicky korektní názory. Rusko je zlo, Petr Fiala je úžasný, Evropská unie je skvělá, vlastní spoluobčané jsou odpad. To stačí. Vedle toho můžete vystrkovat holý zadek na veřejnosti, nemusíte mít dějepisné znalosti ani na úrovni základní školy a přesto patříte k elitě národa.

V České televizi by se sešli čtyři lidé s identickými názory

Druhý rozdíl je ve vedení diskuze. Kdyby něco podobného probíhalo v České televizi, sešli by se ve studiu čtyři lidé s naprosto shodnými názory. Na pozadí by se střídala fotografie Pavla Novotného s otřesnými záběry z Osvětimi. Nakonec by se všichni pochválili, jaká to byla svobodná demokratická diskuze a ujistili se v odhodlání nepřipustit její narušení cizím názorem či dokonce nezávislou myšlenkou. Tam ale ještě Rusové nejsou. U nich diskuze znamená konfrontaci lidí s různými názory s tím, že si divák vybere. Nevědí, že do studia mohou pouštět jenom absolutně prověřené lidi, na které je spolehnutí, že odříkají oficiální verzi. Zkrátka, Rusko zase projevilo svou zpátečnictví. Však už sluníčkáři na twitteru jásají, jak byli odhaleni východní primitivové žijící v zemljankách. Opravdu, na poslední výkřiky liberální demokracie Rusové nemají.

(Článek napsal nezávislý sociolog PhDr. Petr Hampl, Ph.D., autor bestselleru Prolomení hradeb)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Daniel Kroupa nehledí na fakta, jen skandalizuje…

13:17 Jiří Paroubek: Daniel Kroupa nehledí na fakta, jen skandalizuje…

…a ČT24 mu mohutně přihrává.