Petr Hartman: BIS a problematické státní zakázky

07.11.2013 21:18

„Český organizovaný zločin nejvyšší úrovně má podobu vlivových (klientelistických) sítí a podnikatelsko-mocenských struktur. Prostřednictvím legálních ekonomických subjektů profituje zejména systematickým obohacováním se na veřejných rozpočtech a firmách se státní majetkovou účastí.

Petr Hartman: BIS a problematické státní zakázky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Podnikání představitelů takových struktur (prostřednictvím legálních obchodních subjektů) je však zároveň doprovázeno uplatňováním vlivu na orgány státní správy a samosprávy, na legislativní proces, ale i na státem ovládané podniky atd. Jejich činnost má povahu kriminality bílých límečků, přičemž rozlišit legální postupy od nelegálních je stále obtížnější.“ Konec citátu z výroční zprávy Bezpečnostní informační služby z roku 2010. 

Výroční zpráva tentokrát za loňský rok upozorňuje na stejné nebezpečí. Kromě formulací došlo během let k přece jenom částečnému posunu. Ne však směrem k tomu, že by se nežádoucí síť mezi státními úředníky a podnikatelským prostředím výrazně narušila. K odčerpávání veřejných peněz dochází nadále ve velkém. Často pomocí zakázek, které se týkají právních služeb, vybavení výpočetní technikou či marketingu. Nemusí se tudíž týkat hlavní náplně činnosti daných úřadů a institucí.

Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby je tentokrát trochu konkrétnější. Odkazuje na dění na ministerstvu dopravy v době, kdy byl v jeho čele Aleš Řebíček. Tehdy měly právní kanceláře inkasovat stovky milionů korun za služby, které mohlo ministerstvo zvládnout ve vlastní režii. Některé faktury v řádu desítek tisíc korun byly propláceny za úkony, které by měla zvládnout i průměrně schopná sekretářka. Touto konkrétní kauzou se zabývá policie.

Zmiňovaný příklad názorně ukazuje, jakým způsobem se podivné zájmové skupiny napojují na veřejný penězovod a odsávají z něj v souhrnu miliardy korun. Alespoň v řádech desítek miliard korun ročně se pohybují kvalifikované odhady, o kolik peněz může nekalými praktikami přicházet státní rozpočet.

Vymanění se státního zastupitelství z přílišného politického vlivu a s tím související aktivnější práce policie vytvářejí podmínky k tomu, aby se zmiňovaná síť alespoň narušila, pokud by se ji nepodařilo rozbít. Problém je v tom, že takovéto vazby byly vytvářeny léta. Jejich demontáž není záležitostí pár měsíců. Ostatně rozkrývání klientelistických vazeb v případu kolem Jany Nagyové názorně ukazuje, že se to vyšetřovatelům a státním zástupcům příliš nedaří.

Proto by bylo velkým překvapením, kdyby příští výroční zpráva Bezpečnostní informační služby neobsahovala opět varování před nežádoucí sítí vazeb mezi státními úředníky a mocnými podnikatelskými skupinami. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Lhali nám před lety, nebo nám lžou dnes?

11:34 Jiří Paroubek: Lhali nám před lety, nebo nám lžou dnes?

Ti, kteří ovládají náš svět, a tím i naše životy, spoléhají na krátkost a nedokonalost naší paměti. …