Soud v Bratislavě přitom nepravomocně rozhodl o tom, že byl neoprávněně evidován jako spolupracovník STB a s komunistickou tajnou bezpečností nespolupracoval vědomě.
K tomuto závěru došel navzdory důkazům, které předložili zástupci slovenského Ústavu paměti národa. Z nich mimo jiné vyplývá, že o Babišových kontaktech se státní bezpečností se objevují zmínky hned v několika na sobě nezávislých spisech. Ty vznikaly v době komunistické totality.
Z logiky výroku soudu vyplývá, že „estébáci“ byli odvážní a z ne příliš pochopitelných důvodů se pustili do složitých manipulací. Nestačilo jim zanést Andreje Babiše pod krycím jménem Bureš bez jeho vědomí do evidence. Jeho krycí jméno zároveň využívali nezávisle na sobě v řadě dokumentů. V této vojensky řízené organizaci tím riskovali konec své kariéry, případně i tvrdé tresty odseděné v komunistických kriminálech. Zároveň se muselo jednat o dobře organizovanou skupinu, na kterou nepřišla ani vnitřní kontrola.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze
Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…