Na této negativní vlně se hodlá svést například Občanská demokratická strana. Sází na to, že by jí mohla vynést více křesel v Evropském parlamentu. Proto svoji kampaň před evropskými volbami zakládá na petici za zachování české měny. Vzhledem ke zmiňovanému postoji velké části občanů se jí může podařit shromáždit pod ní tisíce podpisů. Což pochopitelně neznamená, že se to automaticky rovná příslibu hlasů pro ODS v evropských volbách.
Postoj veřejnosti však není pro zavedení eura v České republice nejdůležitější. Přechod na tuto měnu je totiž součástí smlouvy, kterou nováček uzavírá při vstupu do Evropské unie. Samozřejmě žádný striktně daný termín, kdy k tomu má dojít, se v přístupových smlouvách neobjevuje. Rozumí se, že se tak stane v době, kdy země bude na přechod na euro připravena.
Znamená to mimo jiné splnit předem dané podmínky. Ty z části leží v rukou politiků, protože se týkají deficitu veřejných financí. I když prvního dubna je potřeba přijímat informace velmi obezřetně, není pravděpodobné, že by Český statistický úřad chtěl vyvést lidi aprílem. Proto lze věřit tomu, že deficit veřejných financí za loňský rok v poměru k hrubému domácímu produktu klesl pod tři procenta. Mimo jiné to znamená splnění jednoho z tzv. maastrichtských kritérií. Rovněž celkové zadlužení se pohybuje s dostatečnou rezervou pod 60 procenty HDP.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz