Petr Hartman: ČSTV žaluje Hušáka

14.04.2013 16:20

Český svaz tělesné výchovy vlastnil lukrativní firmu, která mu ročně vydělávala stovky milionů korun. Vzhledem k tomu, že za hazard jsou lidé ochotni utratit ročně miliardy, zdálo se, že jde o byznys, který nemůže zkrachovat.

Petr Hartman: ČSTV žaluje Hušáka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Aleš Hušák

Přesto se to lidem z vedení ČSTV svým způsobem podařilo. Podnik, který existuje od padesátých let minulého století, nebyl schopen dostát svým závazkům a sportovci přišly o zhruba půl miliardy korun ročně. Stalo se tak pod vedením Aleše Hušáka. Byť významnými akcionáři byly nejrůznější sportovní svazy a organizace, Hušák se na veřejnosti jevil více jako majitel než jako člověk, který byl akcionáři do vedení dosazen, aby uskutečňoval jejich plány. To vše se podepsalo na některých sporných investicích a na špatném hospodaření společnosti.  
 
Právě osoba Aleše Hušáka sehrála rozhodující roli při rozhodnutí o vybudování nové haly v Praze Vysočanech. Přitom už v té době se ozývaly varovné hlasy, že megalomanský projekt negativně poznamená ekonomické zdraví Sazky a ohrozí financování sportu v České republice. Aleš Hušák podobné názory odmítal a nadále tvrdil, že si s každým problémem poradí.  
 
Jak ukázala realita, nebylo tomu tak. Právě naopak, předražený projekt haly ve Vysočanech, štědrá ruka při odměňování, sporné investice do aktivit bezprostředně nesouvisejících s loteriemi, to jsou všechno důvody, proč se Sazka ocitla na mizině. Jak konstatoval insolvenční správce, existovala celá řada nadhodnocených smluv a nestandardních záležitostí. Zároveň však podle něj nic nenasvědčovalo tomu, že by Hušák jednal na vlastní pěst bez součinnosti s akcionáři.  
 
Mimo jiné to znamená, že šance Českého svazu tělesné výchovy na získání miliardy korun na Aleši Hušákovi není příliš vysoká. Nové vedení ČSTV se totiž rozhodlo bývalého šéfa Sazky žalovat. A zmiňovaná částka má podle něj představovat škodu, kterou způsobil. Slabina žaloby spočívá právě v tom, že tak nemohl učinit bez vědomí tehdejšího vedení ČSTV.  
 
Obrozená Sazka, která už sportovním svazům nepatří, by měla přispět k financování sportu. Konkrétně se stala partnerem Českého olympijského výboru. Ten by od ní měl inkasovat během čtyř let několik desítek milionů korun. Přitom ještě před krachem Sazky mohli sportovci počítat se stovkami milionů ročně. Součinnost jejich tehdejších šéfů s Alešem Hušákem je o ně připravila.  

Komentář zazněl v pořadu Názory a argumenty na Českém rozhlase Plus. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Who is who neboli Kdo je kdo

8:22 Vladimír Ustyanovič: Who is who neboli Kdo je kdo

Paní Černochová se zase "vyznamenala". Spolu s premiérem Fialou a také s bakalářem Lipavským, kdy si…