Petr Hartman: DPH a přehlasované senátní veto

22.12.2012 7:32 | Zprávy

S trochou zjednodušení řečeno, kdyby se politici zavázali, že několik měsíců nebudou nic dělat, přispěli by k lepšímu ekonomickému fungování země více, než když se snaží o nejrůznější změny.

Petr Hartman: DPH a přehlasované senátní veto
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání sněmovny

A těch je v daňové oblasti za léta požehnaně. Například za posledních osmnáct let došlo u daní z příjmů ke 120 novelám. Což dokumentuje skutečnost, že daňový systém postrádá jasně danou návaznost, dlouhodobější stabilitu, a tím pádem i předvídatelnost.

Přesto v médiích nedávno vyjádřil přání, aby už nic podobného nikdy nezažil. Na mysli neměl cenu mléka, útok konkurence, případně zákaz používat název pomazánkové máslo, nebo živelnou katastrofu, která by zničila jeho podnik. Hovořil o naprosto nejisté situaci, do které dostali politici podnikatele tím, že ani měsíc před koncem roku nebylo definitivně rozhodnuto o tom, jak budou vypadat daně. Například firmy typu Madety mají uzavřené dlouhodobé smlouvy s obchodními partnery a mají obrat v řádech miliard korun. Takže pro ně je pohyb sazby daně z přidané hodnoty byť o jedno jediné procento hodně důležitý.

Přitom ještě dnes ráno měli podnikoví ekonomové poměrně bohatý výběr. V nabídce byla následující čísla - 14, 15,17 a půl, 20, 21. Všechna vyjadřovala jednu ze sazeb, které se objevily v nejrůznějších návrzích. Tak například 17 a půl představuje sazbu, která byla už dávno schválena a měla od ledna platit. 14 a 20 zase reprezentují sazby, kterými byly služby a zboží zatíženy v letošním roce. 15 a 21 představuje čísla, která už vláda prosadila pro příští rok. S návrhem však narazila v Senátu. Nedokázala jeho veto přehlasovat. Přesto tzv. daňový balíček znovu poslala do sněmovny a opět ho dolní parlamentní komora schválila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Mlynarčík: Další plánované výdaje ze státního rozpočtu! Je to nutné?

20:52 Jan Mlynarčík: Další plánované výdaje ze státního rozpočtu! Je to nutné?

Poslaneckou sněmovnou prošel bez velké pozornosti i diskuze tzv. celní balíček, tedy novela v oblast…