Petr Hartman: Lesní školky neochránilo ani prezidentské veto

05.11.2014 9:42

Chcete-li pochopit uvažování tuzemských zákonodárců, nevystačíte si přitom někdy se selským rozumem. Názorně to ilustruje rozruch kolem lesních školek.

Petr Hartman: Lesní školky neochránilo ani prezidentské veto
Foto: Hans Štembera
Popisek: Děti - ilustrační foto

Politici se rozhodli, že musí stanovit pravidla pro fungování dětských skupin. Přijali taková, která existenci některých z nich ohrožují. Trestají tak za aktivitu lidi, kteří vytvořením dětských skupin reagují na nedostatek míst v mateřských školách.

Někteří rodiče mohou s jejich pomocí začít pracovat a nejsou odkázáni na sociální dávky.

Dětské skupiny fungují svým způsobem nezávisle na státu. Neuchránilo je to však od snahy politiků jejich aktivitu regulovat speciálním zákonem. Byl však přijat v takové podobě, která přímo ohrožuje jejich existenci, nebo jim alespoň výrazně komplikuje život.

Některé dětské skupiny by totiž jen těžko mohly vyhovět přísným hygienickým pravidlům, která norma obsahuje. Jiné by zase musely vytvářet vzdělávací plány a hledat kvalifikovaný personál. Přitom dětské skupiny představují alternativu ke klasickým mateřským školám a jsou založeny na vzájemné dohodě mezi provozovateli a rodiči.

Politici nedokázali hodnověrně vysvětlit, proč musí za každou cenu uvést v život normu, která obsahuje chyby ohrožující jejich existenci. To, že zákon není kvalitní, potvrzují sami poslanci.

Konkrétně tím, že připravili jeho novelu. Ta by měla umožnit dobrovolnou registraci. Tím by například tzv. lesní školky mohly být z přísných hygienických pravidel vyčleněny.

Pokud by šlo jen o zmiňovaný způsob registrace, potom by politici nemuseli novelu vymýšlet. Senátoři jim totiž toto řešení navrhli v době, kdy původní verze zákona procházela parlamentem. Jejich iniciativu však poslanci odmítli.

Podobně se zachovali i v případě prezidenta republiky. Ten jim svým vetem nabídl příležitost, aby sporný zákon sprovodili ze světa a poučeni z chyb mohli začít pracovat na nové verzi.

Nejtěsnější většina v dolní parlamentní komoře rozhodla o tom, že tímto způsobem se nedostatky v právní úpravě dětských skupin řešit nebudou. Proti selské logice byla definitivně přijata nekvalitní norma, která se má velmi rychle novelou opravit.

Otázkou zůstává, zda na ní budou poslanci ochotni usilovně pracovat i v momentu, kdy o tento problém ztratí zájem sdělovací prostředky?

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…