Petr Hartman: Mynářova bezpečnostní prověrka a summit NATO

30.08.2014 10:35

Prezident republiky Miloš Zeman veřejně prohlásil, že pokud Vratislav Mynář nebude mít bezpečnostní prověrku, nemůže působit ve funkci kancléře. Mynář je v čele kanceláře prezidenta republiky už téměř rok a půl. O prověrku sice před několika měsíci zažádal, do dnešního dne není známo, jak dopadla.

Petr Hartman: Mynářova bezpečnostní prověrka a summit NATO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléř Vratislav Mynář

Neobvyklá časová prodleva nahrává spekulacím o tom, že Mynářovo prověřování neprobíhá úplně hladce a že kvůli některým podnikatelským kontaktům by mohlo být vydání prověrky ohroženo. Podobné úvahy může definitivně ukončit pouze verdikt Národního bezpečnostního úřadu.  

Byl-li by negativní, znamenalo by to konec Vratislava Mynáře ve vedení kanceláře prezidenta republiky. Bez příslušné prověrky by tuto funkci nemohl normálně vykonávat. Jejím vlastnictvím je například podmíněna účast na jednání bezpečnostní rady státu, na zasedání NATO, nebo při projednávání informací od zpravodajských služeb.  

Už z tohoto neúplného výčtu je zřejmé, že Mynář od nástupu na Hrad nemůže svoji funkci plnohodnotně vykonávat. Na jednáních vyžadujících prověření by ho měli zastupovat podřízení. Přitom lhůta, ve které by měla být žádost o bezpečnostní prověrku vyřízena, nepřekračuje v jeho případě hranici jednoho roku. Za normálních okolností by měl mít verdikt o prověrce už dávno k dispozici. Ty však nenastaly. Proč, o tom se dá pouze spekulovat.  

Realitou zůstává, že Mynář o prověrku požádal až na konci loňského roku. Nebýt mediálního tlaku, na který musel reagovat prezident Miloš Zeman, možná by se kancléř na Národní bezpečnostní úřad neobrátil ani v prosinci.   

Podle Mynářových výroků se může zdát, že získání prověrky nepovažuje za důležité. Prý se mu nestalo, že by se nemohl účastnit nějakého jednání. Vysvětlit se to dá buďto tím, že ho na ta vyžadující přísnější stupeň prověření raději nezvali, nebo byly při takovýchto jednáních porušeny předpisy.  

Ostatně specifický přístup k těmto pravidlům ze strany Hradu dokazuje nejnovější rozruch kolem kancléřovy účasti na summitu NATO příští týden. V médiích se totiž objevily informace o tom, že by měl být součástí české delegace. V tom případě by na summitu mohl působit pouze v předsálí. Na oficiální jednání by se bez prověrky nedostal. Lidé organizující českou misi do Bruselu to museli dobře vědět. Proto se nechce příliš věřit tomu, že by skutečně plánovali Mynářovu účast na důležitém jednání NATO.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

15:22 Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

Na 1. května 2024 připadá 20. výročí našeho vstupu do Evropské unie. Náš veřejný a mediální prostor …