Petr Hartman: Nemocenská u soudu

11.05.2012 9:04 | Zprávy

Zaměstnanec pobírá nemocenskou od státu až od dvacátého druhého dne pracovní neschopnosti. Do té doby mu náhradu mzdy vyplácejí zaměstnavatelé. Týká se jich to však až od čtvrtého dne. První tři dny tzv. karenční doby jim nikdo nic neplatí.

Petr Hartman: Nemocenská u soudu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud

Samozřejmě s výjimkou těch firem, ve kterých si odbory v kolektivní smlouvě vymohly, že i na začátku pracovní neschopnosti obdrží určitý příjem. Konkrétně se to projevuje v tom, že lidé mohou v těchto podnicích zůstat při banálních onemocněních maximálně tři dny doma a přitom jim firma hradí normální mzdu. Zaměstnavatelům se to vyplácí například kvůli tomu, že indisponovaní jedinci nešíří dejme tomu virovou nákazu a nevyřadí z pracovního procesu své kolegy.

Tato praxe funguje už několik let a minimálně do sněmovních voleb zmiňovaná pravidla platit budou. Ústavní soud totiž zamítl stížnost, kterou na neproplácení nemocenské v prvních třech dnech podali sociální demokraté. Jeho verdikt se tak diametrálně liší od výroku z roku 2008. Tehdy naopak ženy a muži v talárech tuto lhůtu zrušili. Zdůvodňovali to tím, že tzv. karenční doba je v rozporu s právem na přiměřené hmotné zabezpečení při nezpůsobilosti k práci. Zároveň svůj verdikt doprovodili komentářem o tom, že takto pojatý systém vyplácení nemocenské je nespravedlivý vůči lidem, kteří ho nezneužívají a zároveň si příslušné pojištění hradí.

Po zhruba čtyřech letech došli k názorovému obratu. Ten je založen jednak na zkušenostech s dosavadním fungování tzv. karenční doby. Ukázalo se prý, že tři dny bez nemocenské neohrožují důstojný život pacientů. Zároveň podle nově přijatých pravidel jsou zaměstnanci v tzv. karenční době osvobozeni od plateb pojistného na nemocenské pojištění a na státní politiku zaměstnanosti. V logice tohoto pohledu by se očekávalo, že podobně by se mělo postupovat i v případě dejme tomu poplatků za pobyt v nemocnici, což soudcům nevadí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

komunisté

Vy tvrdíte, že někdejší komunističtí papaláši nesmí zastávat ústavní funkce. Nemyslíte, že jste trochu zaspal v čase? Že toto se mělo navrhnout více jak před 30 lety? A ten váš návrh se týká i členů KSČ? Vždyť většina z nich převlékla po revoluci jen kabát a jsou snad všude. Moc nechápu, co s tím te...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 3

16:14 Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 3

Navazuji na předchozí stejnojmenné články. Šulyokův dopis, zmíněný na konci druhého dílu, je skutečn…