Petr Hartman: Ochota prezidenta rozpustit sněmovnu

20.08.2013 16:49 | Zprávy

„Prezident republiky Poslaneckou sněmovnu rozpustí, navrhne-li mu to Poslanecká sněmovna usnesením, s nímž vyslovila souhlas třípětinová většina všech poslanců“, tolik citát pasáže ústavy, kterou hodlají politici využít pro vyvolání předčasných voleb.

Petr Hartman: Ochota prezidenta rozpustit sněmovnu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Z výše uvedených slov vyplývá, že rozhodnutí poslanců samo o sobě nestačí. Rozpuštění sněmovny musí stvrdit hlava státu. Ústava předpokládá, že by tak měla učinit bez zbytečných průtahů. Přesto se spekuluje o tom, že by Miloš Zeman mohl otálet řadu týdnů, možná i měsíců. K tomuto chování by ho mohla motivovat snaha nechat u moci co nejdéle prezidentskou vládu pod vedením Jiřího Rusnoka a oddálením termínu voleb vylepšit pozici SPOZ.

Zastánci podobných teorií mohou argumentovat neobvyklým postupem Zemana při sestavování vlády. Zároveň se mohou opírat o velmi komplikovaný způsob, jak případně přimět prezidenta, aby konal v souladu s ústavou. Jen obtížně by se dávala dohromady potřebná většina v obou parlamentních komorách k podání případné žaloby u Ústavního soudu. Zkrátka prezident by se nemusel příliš ohlížet na zvyklosti a mohl by si vykládat ústavu po svém.

I když u Miloše Zemana nelze nikdy vyloučit do té doby jen obtížně představitelné postupy, není pravděpodobné, že by rozhodnutí dolní parlamentní komory ignoroval a rozpuštění sněmovny zbytečně oddaloval. Jednak by tím jednal proti svému slibu, který dal veřejnosti. Hlavně by tím pro sebe příliš nezískal. Miloš Zeman chce dominovat české politické scéně. To se mu může podařit s přispěním levice. Pro ni je výhodnější konání voleb v co nejbližším termínu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: rozhlas.cz

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Volby

9:44 Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Volby

Glosa k situaci v Sociální demokracii.