Petr Hartman: Státní rozpočet míří do sněmovny

26.09.2013 10:16 | Zprávy

Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok a může ho do konce měsíce odeslat do sněmovny. Dodrží tím obvyklé termíny, které projednávání rozpočtu provázejí. Přesto se její počínání vymyká zaběhnutým zvyklostem.

Petr Hartman: Státní rozpočet míří do sněmovny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Jan Fischer v demisi ve sněmovně

V dolní parlamentní komoře na návrh nečekají poslanci. Ti volné lavice zaplní až koncem listopadu. Do té doby se na podobě rozpočtu nic zásadního měnit nebude a během prosince asi také ne. Pár týdnů před koncem roku se nedá očekávat, že by nově ustavená sněmovna a kabinet návrh odmítly a nasměrovaly zemi k rozpočtovému provizoriu. Ostatně ministr financí Jan Fischer veřejně připouští, že vláda neměla příliš velký prostor pro zásadní změny a experimenty.  

Souvisí to jednak s předem danými tzv. mandatorními výdaji a také s náklady na tzv. dluhovou službu. Kabinet bez důvěry a bez perspektivy vládnutí v příštím roce musel k tvorbě rozpočtu přistupovat zdrženlivě. Proto se zrodil návrh, který nijak mimořádně nevybočuje z řady v pozitivním i negativním slova smyslu.  

Týká se to i tradičního sporu, zda plánované příjmy odpovídají očekávanému vývoji tuzemského hospodářství. I tentokrát se zdá, že autoři rozpočtu se na ekonomický vývoj dívají spíše optimisticky. Téměř dvouprocentní růst není reálný, proto skutečné příjmy budou patrně nižší. O kolik, to se ukáže až při schvalování závěrečného státního účtu. V jeho rámci dojde k vyhodnocení příjmů a výdajů. V posledních letech je výsledný rozdíl vždy záporný a někdy vyšší než původně plánovaný. Nejvýrazněji se čísla uváděná v zákonu o státním rozpočtu lišila od reality v roce 2009, kdy schválený schodek ve výši zhruba 38 miliard vylétl i kvůli světové hospodářské krizi až na 192 miliard.  

Ať už se současný návrh přiblíží skutečnosti více či méně, je jisté, že státní dluh opět naroste. Změnu by mohlo přinést přebytkové hospodaření státu, nebo alespoň reálně vyrovnaný státní rozpočet.  

Rozhodně tomu nepomůže svérázná iniciativa prezidenta Miloše Zemana, který vytvořil Nadační fond na splácení státního dluhu a vyzval podnikatele, kteří ho budou doprovázet na cestách, aby do něj přispěli, a tím se přičinili o částečné uhrazení dluhu. Vzhledem k tomu, že na účtu je několik set tisíc korun, státní dluh je nad hranicí jednoho a půl bilionu a ročně roste minimálně o sto miliard, to není zrovna cesta, která by vedla k lepšímu stavu veřejných financí v České republice.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Přemýšlíte, proč jste nevyhráli?

Napadlo vás, že si za to můžete jen a jen sami, tím, jak všechny hned urážíte, jak o sobě mluvíte jako o těch jediných demokratech a jak jsou jen ty vaše názory správné? Logicky se to dotýká pak každého, kdo má jiný pohled na věc než vy a dá pak hlas někomu jinému, i když třeba s řadou věcí, co pros...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Kauza Čapí hnízdo po volbách

12:17 Zdeněk Jemelík: Kauza Čapí hnízdo po volbách

Výsledek voleb do Evropského parlamentu je dalším dokladem, že selhalo trestní stíhání jako prostřed…