Petr Hartman: Ukrajinská krize a dostavba Temelína a Dukovan

17.09.2014 14:46

Česká republika je velmi závislá na dodávkách paliva pro jaderné elektrárny z Ruska. Vzhledem k vyhrocené situaci na Ukrajině, zavedení protiruských sankcí a odvetným opatřením Moskvy to není zrovna pozitivní konstatování.

Petr Hartman: Ukrajinská krize a dostavba Temelína a Dukovan
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Mládek na tiskové konferenci ČSSD

Při pokračování krize by mohlo dojít k ohrožení energetické bezpečnosti země. Byť představitelé ČEZu ujišťují veřejnost, že v případě výpadku dodávek jaderného paliva z Ruska by elektrárna bez problémů vydržela fungovat ještě rok. Potom by musely být reaktory uzpůsobeny tomu, aby dokázaly vyrábět elektřinu pomocí paliva dodávaného ze západu.

Pokud by se to z nějakého důvodu nepodařilo, což není pravděpodobné, stejně by nedošlo k totálnímu kolapsu energetické sítě. Výpadek by se týkal zhruba jedné třetiny produkce elektřiny v České republice. Přitom ještě v létě roku 2011 fungoval Temelín pomocí dodávek od americké firmy. Přechod na ruské palivo se s odstupem doby ukazuje z hlediska energetické bezpečnosti země jako málo promyšlený. Byť změna dodavatele byla tehdy odůvodněna cenou a kvalitou.

Vyhrocení ukrajinské krize mohlo přispět k rozhodnutí zrušit tender na dostavbu Temelína. Tento krok byl oficiálně vysvětlován tím, že vláda nehodlá na několik let zaručit určitou úroveň výkupní ceny elektrické energie a tudíž by to nebylo ekonomicky únosné. Vzhledem k nejrůznějším indiciím, které naznačovaly výhru ruského uchazeče, to mohla být pouze zástěrka, proč se Temelín v tuto chvíli rozšiřovat nebude.

Do těchto souvislostí je potřeba zasadit výrok ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Ten použil ukrajinskou krizi jako argument, proč by se měly dostavět jaderné elektrárny v Temelíně a v Dukovanech. Pokud by výroba v nich měla být založena výhradně na dodávkách ruského paliva, nedávalo by toto opatření smysl. Maximálně v tom, že by posílilo vliv Ruska na Českou republiku. Což by nemělo být cílem tuzemských politiků, nechtějí-li se odklonit od Evropské unie a NATO.

Ostatně vláda v minulosti dokázala, že činí kroky, které energetickou závislost na Rusku oslabují. Názorným příkladem může být vybudování několika napojení na různé plynovody, které umožnily snížit ještě v devadesátých letech stoprocentní závislost na dodávkách zemního plynu z Ruska. Úvahy o rozšiřování jaderných elektráren zásobovaných palivem z Ruska jdou proti této strategii. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rozhlas.cz

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

15:49 Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

Dubnové výsledky konjukturálních průzkumu ukazují na pokračující oživení tuzemské ekonomiky. Souhrnn…