Obstrukce byly opakovaně používány v historii České republiky. Stačí namátkou připomenout aktivitu Sládkových republikánů, kteří se zdržovací taktikou snažili zabránit přijetí česko-německé deklarace. Rovněž sociální a občanští demokraté mají s používáním tohoto nástroje celkem bohaté zkušenosti. Nabyli je ve sněmovních bojích týkajících se nejrůznějších reforem, poplatků ve zdravotnictví, nebo někdy i při snaze bránit ve schválení programu schůze, který se jim zrovna nelíbil.
Platný jednací řád dolní parlamentní komory obstrukční aktivity poněkud ulehčuje. O zákonech lze v tzv. třetím čtení hlasovat pouze ve středu a v pátek od devíti do čtrnácti hodin. Pochopitelně nerozhodnou-li poslanci jinak. Proto je obstruování jednodušší než v době nedávno minulé.
Možná toto vědomí přimělo vládní koalici změnit dosavadní přístup k prosazování novely služebního zákona. Pod vidinou nekonečných obstrukcí připustila, že bude s opozicí diskutovat o jejích návrzích. Má-li zmiňovaná norma nastavit stabilní pravidla pro fungování státní správy, neměla by se její podoba měnit po každém střídání u moci. Proto by měla vznikat na základě shody napříč politickým spektrem. Otázkou zůstává, nakolik je dohoda možná?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: rozhlas.cz
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze
Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…