Petr Hartman: Zemanův listopad v lednu

10.01.2014 21:31 | Zprávy

Štěstí, že v letošním roce připadá 17. listopad na pondělí. Pokud by to byl pátek, potom by se mohla rozpoutat polemika o tom, zda se prezident republiky pouze přeřekl, nebo si dopřeje delší čas, než jmenuje Bohuslava Sobotku premiérem. Číslo 17 se váže k měsíci lednu, byť Miloš Zeman omylem vyslovil listopad.

Petr Hartman: Zemanův listopad v lednu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Předseda sociální demokracie se tak novým premiérem stane za týden. V této souvislosti by se mohlo dodat slůvko už. Leden je přece jenom výrazně dříve než listopad. Zároveň by šel použít i výraz teprve. Hlava státu nemusela čekat na slavnostní podpis koaliční smlouvy a mohla Bohuslava Sobotku jmenovat koncem loňského roku. V tu chvíli bylo totiž zřejmé, že představitelé sociální demokracie, hnutí ANO a KDU-ČSL se chtějí dohodnout na společném vládnutí a že jiná reálná varianta neexistuje.  

Prezident Miloš Zeman se rozhodl vyčkat, až bude jejich shoda stvrzena podpisem pod smlouvou. Veřejně to nezdůrazňoval a přiživoval atmosféru spekulací, zda vůbec nového předsedu vlády jmenuje. Nahrávala tomu i změna systému volby hlavy státu. Byla-li by i nadále vybírána parlamentem, podobné úvahy by se vůbec neobjevily. Mandát vzešlý přímo od občanů může prezidentovi dodávat pocit větší legitimity a může ho motivovat ke snaze měnit dosavadní ústavní zvyklosti a rozšiřovat svůj mocenský prostor.  

Miloš Zeman si troufnul jmenovat Rusnokovu vládu bez dohody se stranami zastoupenými v dolní parlamentní komoře. Kabinet proto nezískal ve sněmovně důvěru. Přesto řadu měsíců spravuje bez řádné legitimity tuto zemi. Nelze se divit tomu, že Zemanovo otálení vyvolalo tolik nervozity a spekulací.  

Ty alespoň částečně ukončila jeho páteční tisková konference. Na ní oznámil, že Sobotka splnil všechny podmínky, které mu dal. Konkrétně musel být vybrán na premiéra stranou, která zvítězila v předčasných volbách, a musel získat spolehlivou parlamentní většinu. Jsou to základní předpoklady k tomu, aby nový kabinet uspěl při hlasování o důvěře.  

Znamená to, že ani přímo volený prezident nemůže ignorovat volební výsledky a rozložení sil ve sněmovně. Postupoval-li by Zeman stejně jako v případě Rusnokova kabinetu, promarnil by první pokus. Podle ústavy by mu už zbýval jeden jediný. Nechtěl-li by být znovu neúspěšný, musel by respektovat vůli sněmovní většiny.  

Přímo zvolený prezident si jmenováním Sobotky ušetří blamáž. Zároveň posílí jeho pozici v dohadování se o tom, kdo by se měl stát ministrem. Je proto pravděpodobné, že nový předseda vlády nakonec poskládá svůj tým přesně tak, jak se dohodl s koaličními partnery.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vzdělání vůdců

15:57 Jan Campbell: Vzdělání vůdců

Na Západě a na Východě se výchovné a vzdělávací filozofie, praktiky a obsahy výrazně liší.