Petr Havlík: Co bude den poté?

24.10.2013 13:20

V sobotu večer budeme znát výsledky předčasných parlamentních voleb. Do Poslanecké sněmovny se dostane pestrá sestava pěti, ale možná až devíti stran a hnutí. Budou to party levé, pravé, levo-pravé, pravo-levé,…

Petr Havlík: Co bude den poté?
Foto: obcane.cz
Popisek: Petr Havlík

Budou to strany staré i nové. Budou jakoby ideologické, ale i manažerské, populistické, flexibilní i zásadově neústupné. Bude to prostě klasická česká bramboračka.

Ve volební kampani zažíváme řadu emocí, osobních invektiv a velehory slibů. A co bude den poté? „Nesmiřitelní rivalové“ se setkají u Moravce v televizi a začnou počítat, aby pokud možno maximálně kapitalizovali výsledek. A tady se mnohaleté zkušenosti z byznysu budou náramně hodit, což bude nesporná výhoda fenoména letošních voleb víceúčelového velkopodnikatele Andreje Babiše. Jeho investice do kampaně byla i na české poměry gigantická a nebude ji chtít jen tak odepsat.

V této souvislosti by neměl zapadnout pondělní výrok důležitého muže značky ANO Martina Stropnického o tom, že Babiš může po volbách tolerovat vládu ČSSD. Ještě dál zašel ve svých prognózách zkušený novinář Petránek. Tomu vyšla rovnou koalice ČSSD – ANO. Říká, že je to logické. Babiš slibuje korektní podnikatelské záměry a Sobotka zase sociální stát. A oba nechtějí další rozkrádání státu. Petránek v tom vidí pragmatický základ spojení.

Je ještě něco nebo někdo kdo ČSSD a ANO spojuje? Ano, je to známý a vlivný advokát Radek Pokorný. Ten mimo jiné zastupoval Babišův Agrofert u Soudního dvora v Lucemburku ve vleklém sporu o privatizaci Unipetrolu s polským koncernem PKN Orlen (8. července 2010 o tom psaly Hospodářské noviny).

Radek Pokorný toho stihl za dvacet let své profesionální kariéry opravdu hodně. Nutno dodat, že je to velmi schopný a pracovitý právník, s mnoha mimořádně dobrými vztahy, a s velmi vybranou klientelou. Jeho spolužákem je další úspěšný absolvent práv Martin Roman, dlouholetý šéf ČEZ a dříve Škody Plzeň, v době, kdy jej získává tajemná skupina Appian, či li MUS. Radek Pokorný byl v letech 1998 – 2001 členem Dozorčí rady Komerční banky. Ve stejné době tam seděli i pánové Antonín Koláček (MUS a Appian) a také blízký člověk Martina Romana Karel Kopp.

Radek Pokorný je rovněž členem Správní rady Nadace Martina Romana. Zároveň má blízký vztah ke Zdeňku Bakalovi, jemuž právní kancelář Pokorný a Wagner poskytovala své služby. Radek Pokorný je také členem Dozorčí rady vydavatelství Economia Zdeňka Bakaly. Je i prezidentem Rady pro reklamu ČR, místopředsedou Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky, prezidentem České asociace pro soutěžní právo a místopředsedou Komory administrátorů veřejných zakázek. V neposlední řadě je Radek Pokorný velmi blízkým spolupracovníkem a přítelem Bohuslava Sobotky, dříve i Stanislava Grosse. Pojí je nejen společná minulost u mladých sociálních demokratů.

Radek Pokorný je ten, který umí ty zákulisní pragmatické dohody. Jeden z mála, který zná způsoby a postoje Bohuslava Sobotky i Andreje Babiše, jakož i jejich minulost. Tipuji, že jeho chvíle nastane již tuto neděli. Nechme se překvapit. Den poté zpravidla začíná zcela nová éra. A vyšší karta obvykle bere,…

P.S.: Další informace naleznete na www.mapovani.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Petr Havlík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…